Son yaşanan Thodex vurgunu olayının ardından “en güvenilir kripto para borsası hangisidir?” sorusu herkesin merak ettiği soruların başında gelmeye başladı. Kripto para borsalarına dair Kripto para borsaları güvenli mi, yerli kripto para borsaları hangileridir, yabancı kripto para borsaları hangileridir, kripto para borsası seçerken yerli mi yoksa yabancı borsaları seçmek mi gerekir, kripto para borsalarında devlet güvencesi var mı, kripto para borsalarına para yatırmak güvenilir mi sorularının cevaplarını beraber arayacağız…

Kripto para borsası nedir, kripto para borsası ne demek?

Kripto para borsaları, kripto para almak için size aracılık eden özel kuruluşlardır. Hiçbir kripto para borsası, hiçbir devlete ait değildir. Tamamı özel sermayeli, özel şirketlerdir. Yine hiçbir ülkede, kripto para borsası tekel durumunda değildir. Kripto para borsalarına para yatırıp, buradaki fiziki paranızla (buna “fiat” denir) borsa içinden kripto yani dijital para alıp, satabilirsiniz. Her coin, her borsada bulunmaz. Bu yüzden farklı coin’leri satın almak için, birden çok farklı borsaya üye olmak gerekebilir.

Coin’lerimi borsada tutmak zorunda mıyım?

Kısa cevap : hayır. Ancak tüm kripto para borsaları cüzdan hizmeti de sunar. Böylece coin’lerinizi bu borsalardaki cüzdanlarınız üzerinde tutabilir, gerek duyduğunda satıp paraya veya başka coin’e çevirebilirsiniz. Büyük borsalar ayrıca “stake” cüzdanları da sunar. Stake ettiğiniz yani faize yatırdığınız coin’leriniz ile ekstra pasif gelir elde edersiniz. Ancak borsaların asıl işlevi, sizin kripto para alıp satmanızı sağlamaktır. Borsa üzerinden aldığınız coin’leri borsadaki cüzdanda tutmak zorunda değilsiniz.

Borsada tutulan coin’lerim güvende midir?

Kısa cevap: Hayır. Biraz daha uzun cevap: Eğer borsa güvenilir bir borsa ise evet. Daha uzun cevap: Kripto para borsalarınızda cüzdanlarınızın private key yani özel anahtarlarının kontrolü sizde olmaz. Özel anahtarına sahip olmadığınız bir cüzdan ve o cüzdanın içindekiler, teknik olarak sizin değildir. Söz konusu durumda kripto para borsasının güvenilirliği, büyüklüğü elbette önemli olmakla birlikte, bu teknik ve hukuki detayı bilmeniz ve bunu bilerek hareket etmeniz faydanıza olacaktır.

Kripto para borsasında coin’lerimi tutmak istemezsem nerede tutabilirim?

Bunun için, private key yani özel anahtarlarınızı kendinizin kontrol edebileceği, yani private key’in sizde olacağı software (yazılım) cüzdanlar, hardware (donanım) cüzdanlar, kağıt cüzdanlar (bu ikisi aynı zamanda “cold wallet” yani “soğuk cüzdan” olarak da bilinir.) ve application (uygulama) cüzdanlar tercih edilebilir. Ancak bu defa da unutulmaması gereken, örneğin software (yazılım) ya da hardware (donanım) cüzdanınızın şifrelerini ve seeds (tohum) denen genelde 24 kelimeden oluşan kurtarma kelimelerini kaybederseniz içindeki kripto varlıklarınıza geri dönüşümsüz olarak bir daha ASLA ulaşamayacağınızdır. Borsalardaki cüzdanlarınıza ise, borsaya giriş kullanıcı adı ve şifrenizi unutsanız ya da e-posta adresinizi kaybetseniz bile kimliğinizi kanıtlamanız durumunda müşteri hizmetleri tarafından ulaşabilirsiniz.

Yabancı kripto para borsaları hangileri?

Binlerce yabancı kripto para borsası bulunmakta. Bunlardan bir kısmı işlem hacmi çok yüksek olan, milyonlarca kullanıcısı olan, her gün milyarlarca dolarlık işlemlerin yapıldığı, artık dünyanın sayılı şirketleri haline gelmiş olan Binance, Coinbase, Kraken, Bitpanda gibi büyük ölçekli global borsalardır. Bir kısmı ise çok az kişinin ismini bildiği ve duyduğu ancak kendi ülkelerinde popüler olan CoinTiger, WazirX, XT gibi daha küçük ölçekli yabancı borsalardır.

Yerli kripto para borsaları hangileri?

Onlarca yerli kripto borsası bulunmaktadır ve bunlardan bir kısmı gittikçe büyürken, bir kısmı ise maalesef sektörün hızına ayak uyduramayıp, yatırımcılarının varlıklarıyla beraber yok olmaktadır. BTCTurk ve Paribu bu anlamda ismi en çok duyulan, dünyada da işlem hacmi konusunda ilk sıralarda yer alan borsalardandır.

İlginizi Çekebilir:  Zilliqa (ZIL) coin nedir, nereden ve nasıl alınır?

Kripto para borsası seçerken nelere dikkat etmek gerekir?

Bir kripto para borsasına paramızı yatırmadan önce, içeride paramızın kalmayacağından emin olmalıyız. Bu konuda internette ufak bir araştırma yapmak, Ekşi Sözlük, Şikayetvar gibi sitelerde söz konusu borsa hakkında yazılanları okumak, Twitter’da borsanın hesabını ve altına yazılanları incelemek bile bir fikir verecektir. Kripto para borsalarında iki şey olmazsa olmazdır: Teknolojik altyapı ve güvenlik. Teknolojik altyapı olarak, söz konusu borsada uzun süren çökmeler oluyor mu (kripto para piyasasında saniyeler bile önemlidir), emir sistemi tam otomatik mi yani verdiğimiz alım satım emirleri, daha da önemlisi tanımladığımız piyasa emirleri ve stop-loss emirleri otomatik olarak ve “anında” gerçekleşiyor mu, uygulamanın web arayüzü kullanışlı mı, hem Android hem de iOS için mobil uygulamaları var mı (bir borsanın iOS uygulamasının olup olmaması özellikle çok önemlidir, zira Apple uygulama mağazasında uygulama yayınlamak konusunda çok seçicidir ve Apple uygulaması geliştirmek pahalıdır. Bu da bize söz konusu borsanın teknolojik altyapı konusunda masraftan kaçınmadığını gösterir.), canlı teknik destek var mı gibi kıstaslara dikkat etmeliyiz. Gelelim güvenlik konusuna: Söz konusu borsanın sunucuları nerededir, kendine ait bir veri merkezi bulunuyor mu, psd2 lisansı var mı, “müşterini tanı” (know your customer) prosedürlerini uyguluyor mu, aml5 yönetmeliğine uyuyor mu gibi noktalara dikkat etmek gerekir. Bir borsanın aml5 ve psd2 şartlarına yani en üst düzey Avrupa Birliği standartlarına uygun olması, bu konuda lisanslı ve denetimlere tabi olması, “know your customer” ilkesi uyarınca müşterilerinden kayıt olurken kimlik doğrulama adımları talep etmesi, dürüst yollardan kazanılmamış paraları (yani suç gelirlerini) aklama amacıyla kullanılmıyor olması, elini kolunu sallayanın üye olup işlem yapamaması içinizi rahatlatacak diğer unsurlardır. Ayrıca borsanın güvenilir ve üçüncü parti bir denetim firması tarafından kendini ve hesaplarını sürekli denettirmesi de tercih sebebidir.

Kripto para borsalarında devlet güvencesi var mıdır?

Hayır. Kripto para borsaları özel şirketlerdir ve henüz hiçbir ülkede kripto paralara/varlıklara yönelik tam anlamıyla açık yasal düzenlemeler bulunmadığı için böyle bir devlet güvencesi hiçbir ülkede bulunmamaktadır.

Kripto para borsaları TMSF güvencesinde midir?

Hayır. Türkiye’deki kripto para borsaları TMSF (Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu) kapsamında değildir.

Kripto para borsalarında dolandırılırsam ne olur?

Çok büyük ihtimalle kaybettiğiniz varlıklarınıza bir daha asla kavuşamazsınız.

Borsalar dışında nasıl kripto para alabilirim?

LocalBitcoins gibi siteler aracılığıyla P2P (Peer 2 Peer – Uçtan Uca) kripto para alım satımı hizmeti sunan kişilerden alabilirsiniz. Bu siteler, ellerindeki kripto varlıkları doğrudan satmak isteyen kişilerle alıcıları bir araya getirir. Market fiyatından ziyade herkes kendi fiyatını belirler, böylece piyasa fiyatından aşağıda alım yapmak mümkündür. Alıcı ve satıcı fiyatta anlaştığında alınmak istenen kripto varlık sitedeki geçici cüzdanda blokelenir, alıcı parayı satıcının banka hesabına doğrudan gönderir, satıcı parayı aldığını onaylayınca bloke kalkar, alıcı kripto parayı kendi cüzdanına çeker. Ancak bu yöntem de kendi risklerini barındırır. (Örneğin satıcının anlaşmaya uymama, parayı alıp coin’leri göndermeme ya da eksik gönderme riski vardır. Veyahut işlem ücretini yani gas fee’yi aldığınız coin’den keser ve elinize daha az kripto para geçer.) Bir başka yöntem Bitcoin ATM’lerinden nakit para karşılığı almaktır ya da bazı döviz büroları da nakit karşılığında kripto para satmaktadır.

Yerli kripto para borsaları hangileri?

Paribu: Paribu, yerli bir kripto para borsasıdır. 2017 yılından beri faaliyet göstermekte olup, kendi internet sitelerindeki bilgiye göre Türkiye’de pazar lideri, dünyada ise 16. sırada bulunmaktadır. Paribu borsası güvenli mi, Paribu borsası güvenilir mi şekilde sorularına yanıt arayanlara borsanın internet sitesinde (https://destek.paribu.com/hc/tr/articles/115005841469-Paribu-Nedir-) şu bilgiler sunulmaktadır: “12 Milyon TL ödenmiş sermaye, halihazırda 3,5 milyon kullanıcı, 15, milyar Dolar günlük ortalama işlem hacmi, Aralık 2017’de CoinMarketCap’te dünya genelinde 16. sıra, 1,4 milyon Dolar’lık CHZ işlem hacmiyle bu kripto paranın hacim sıralamasında dünyada 2. sıra”

İlginizi Çekebilir:  Ripple (XRP) coin nedir, nereden ve nasıl alınır?

BTCTurk: BTCTurk, Türkiye’nin ilk, dünyanın ise 4. Bitcoin alım-satım platformudur. İsmini Süper Lig takımlarından Yeni Malatyaspor’un ve son olarak da Türk Milli Futbol Takımı’na  ana sponsor olarak duyuran borsa, BTCTurk borsası güvenli mi, BTCTurk borsası güvenilir mi sorularını soranlar için kendi internet sitesinde (https://www.btcturk.com/btcturk/hakkimizda) şu bilgilendirmeyi yapmaktadır: “Şirketimiz kurulduğu günden bugüne kadar kullanıcılarına en güvenilir hizmeti sunmayı vizyon edinmiştir. Bu doğrultuda platformumuz ileri düzeyde sistem güvenliği yöntemleri ile korunmakta ve sürekli olarak uluslararası bağımsız denetim şirketlerinin denetimine tabi olmaktadır. İstanbul Ticaret Odası’na kayıtlı Eliptik Yazılım ve Ticaret A.Ş. tarafından yönetilen BtcTurk, Türkiye Cumhuriyeti Sanal Pazaryeri Hukuki standartlarına uygun olarak 19.000.000 Türk Lirası sermaye ile hizmet vermektedir.”

Paritex : Bir Türk kripto para borsası olan Paritex, 20 binden fazla kullanıcı ile Türk kripto para borsaları arasında işlem hacmi bakımından 3. sıradadır. 9 farklı kripto para birimini destekleyen borsa, internet sitelerindeki (https://paritex.freshdesk.com/tr/support/solutions/articles/44000895503-size-neden-g%C3%BCvenmeliyim-) açıklamalarına göre “tüm mevduatların %95’ini coğrafi olarak dağıtılmış soğuk depolarda tuttuklarını, hesap erişimlerinin 24 saat gözetim altında bulunduğunu, iki faktörlü kimlik doğrulama başta olmak üzere gelişmiş güvenlik önlemleri aldıklarını” belirterek Paritex borsası güvenli mi, Paritex borsası güvenilir mi sorularına cevap vermektedir.

Bitexen : Yerli kripto para borsaları arasında işlem hacmi bakımından 4. sırada bulunan Bitexen, İTÜ Arı Teknokent bünyesinde faaliyet göstermektedir. Bitexen borsası güvenli mi, Bitexen borsası güvenilir mi şeklindeki sorulara firma sitesinde (https://www.bitexen.com/help/about-us) şöyle yanıt verilmektedir : “Bitexen, bankacılık, parite ve türev yatırım araçları alım satım platformları, ödeme sistemleri, bilgi güvenliği, finansal suistimallerin önlenmesi ve inovasyon konularında yıllarca çalışmış olan Türk mühendisler tarafından geliştirildi. İstanbul Ticaret Odası’na kayıtlı Bitexen Teknoloji A.Ş. 5.000.000 Türk Lirası ödenmiş sermaye ile hizmet vermektedir.”

Bitci: Son dönemde kendi coin’i olan Bitcicoin, kendi blok zinciri, kendi taraftar token’leri ve F1 takımlarına sponsorluk gibi atılımlarla gündeme gelen Bitci, merkezi Muğla – Bodrum’da bulunan bir yerli kripto para borsasıdır.

Thodex: Thodex, eski adıyla Koineks, Türkiye’nin dördüncü kripto para borsası ve Türkiye’nin ilk Bitcoin ATM’lerinin sahibidir. ABD’den FinCen MSB lisansı aldıklarını ve “Türkiye’nin ilk global lisanslı kripto para borsası” olduklarını iddia eden borsa Nisan 2021’de kepenk kapatmış, iddialara göre 30 binden fazla kullanıcının 2 milyar Dolar’dan fazla yatırımı buharlaşmıştır.

Vebitcoin: Günlük işlem hacmi açısından Türkiye’de 6. sırada bulunan Vebitcoin kripto para platformu, Thodex olayı ve hemen ardından denk gelen küresel piyasalardaki fiyat düşüşlerinden dolayı yaşanan panik dalgası ve tüm yatırımcıların paralarını çekmek istemesi nedeniyle faaliyetlerine ara vermek zorunda kalmıştır.

Coinzo: Yerli bir kripto para borsası olan Coinzo’nun kendisine ait CNZ Coin isimli bir dijital para birimi de bulunmakta olup, merkezi İzmir’de yer almaktadır. Şirketin sitesinde (https://www.coinzo.com/about) Coinzo borsası güvenli mi, Coinzo borsası güvenilir mi sorularına yanıt olarak şu bilgiler yer almaktadır : “Coinzo Projesi’nin her bir bölümü, yazılım sektöründe uzun süredir tecrübeye sahip ekip ile yaklaşık bir buçuk yılda kendi bünyesinde geliştirilmiştir. Bu süreçte sorunsuz bir teknik altyapı ortaya koymak her zaman Coinzo’nun birinci önceliği olmuş ve departmanlar birikimlerini proje aşamasında bu öncelik etrafında şekillendirmiştir.”

Felixo: “Avrupa’nın en hızlı büyüyen kripto para borsası” sloganıyla Türkiye pazarında 8. sırada yer alan Felixo kripto para borsası, Avalanche blok zinciri altyapısını kullanan kendi token’i Felixo Coin’e de sahiptir ve Felixo borsası güvenli mi, Felixo borsası güvenilir mi sorularına kendi sitelerinde şöyle yanıt vermektedir : https://www.felixo.com/tr/about

İlginizi Çekebilir:  Bitcoin'in fiyatı ne kadar olacak? Bitcoin yükselecek mi?

Narkasa: Haziran 2020’de kurulan borsa, Narkasa borsası güvenli mi, Narkasa borsası güvenilir mi sorularına yanıt arayanlar için kendi sitelerinde (https://support.narkasa.com/hc/tr/articles/360005836398) şu cevapları vermiştir : “Haziran 2020’de hizmete sunulan Narkasa.com; İstanbul Ticaret Odası’nda 184965-5 sicil numarası ile kayıtlı, 5.000.000,00 Türk Lirası sermayeli Narkasa Yazılım Ticaret A.Ş. tarafından geliştirilmiştir. Narkasa için kişisel verilerin ve varlıkların güvenliği her zaman birinci önceliktir. Yüksek düzeyde güvenlik standartlarıyla hizmet sunan Narkasa, uluslararası bağımsız denetim şirketlerinin periyodik denetimine tabidir.”

Bitrota: Bir yerli kripto para borsası olan Bitrota, “Verdiğimiz her kararda her zaman en önemli öncelik olacaktır ve ileri teknolojilerle dijital varlık alışverişi için güvenli, güvenilir ve istikrarlı bir ortam sağlıyoruz” sloganıyla hizmet verdikleri internet sitelerinde (https://bitrota.com/faq) Bitrota borsası güvenli mi, Bitrota borsası güvenilir mi sorularına şu yanıtları vermiştir: “Bitrota mevcut en güvenilir ve etkili güvenlik teknolojilerini kullanır. Fonların çoğunun ek güvenlik için soğuk depoda tutulmasını sağlamak için elastik, çok aşamalı bir cüzdan stratejisinden yararlanıyoruz. Ayrıca, Bitrota tüm kullanıcılar için iki faktörlü kimlik doğrulaması sağlar ve birden çok koruma katmanı sağlamak için bir dizi ek güvenlik özelliği sağlar. Bitrota’da, verdiğimiz her kararda güvenlik her zaman en önemli öncelik olacaktır.”

Bitturk: Yerli kripto para borsaları arasında işlem hacmi bakımından son sıralarda bulunan Bitturk, 38 farklı kripto para ile alım/satım imkanı ile sunduğu dijital varlık çeşitliliği bakımından Türkiye’deki ilk borsadır. Bitturk borsası güvenli mi, Bitturk borsası güvenilir mi sorularına internet sitelerinde (https://bitturk.com/hakkimizda) şu bilgilerle yanıt vermektedirler : “BitTurk Bilişim ve Ticaret A.Ş. Avrupa’nın finans merkezi olmayı hedefleyen İstanbul’un Levent bölgesinde kuruldu. Türkiye’de yayın hayatına başlayan ve devam eden BitTurk sunucularının hepsini Türkiye’de barındırmaya başladı. Türkiye blockchain ve kripto para ekosistemine duyulan güvenle sermaye arttırım kararı alındı ve 2.5 Milyon Türk Lirası sermaye arttırımı yapıldı.”

Barimeks: Ankara merkezli bir kripto para borsası olan Barimeks, kendi sitelerinde (https://www.barimeks.com/hakkimizda) yer alan bilgiye göre “yazılım ve bilişim sektöründe toplamda 45 yılı aşkın tecrübeye sahip üç mühendis tarafından kurulmuştur.”

Bithesap: En küçük ölçekli yerli kripto para borsası olan Bithesap, kendisini “Türkiye’nin en hızlı Bitcoin alım satım platformu” olarak tanıtmaktadır.

Önde gelen yabancı kripto para borsaları

Binance / Binance TR : 2017 yılında kurulan Binance, 2018 yılından bu yana işlem hacmi açısından dünyanın en büyük kripto para borsasıdır. Merkezi ilk başta Çin’de bulunan ancak daha sonra Çin’den ayrılan, Hindistan’da WazirX borsasını satın alan, Türkiye’de Binance TR isimli yerli borsayı kuran Binance, aynı zamanda kripto para piyasasında ilk 5’te yer alan BNB Coin’e de sahiptir ve kripto para borsalarının amiral gemisidir. Binance güvenilir mi, Binance güvenli mi şeklindeki sorulara cevabımız tartışmasız “evet” tir.

Bunların yanında kullanıcılar her gün Coinbase borsası güvenilir mi, Kraken borsası güvenilir mi, Bitpanda borsası güvenilir mi şeklinde aramalar yapmaktadır. Bu borsalar da hem işlem hacmi, hem de kullanıcı sayısı bakımından küresel anlamda dünyanın en büyükleridir ve Coinbase borsası güvenli mi, Kraken borsası güvenli mi, Bitpanda borsası güvenli mi sorularının hepsinin cevapları “evet”tir.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!
Kaan Göktaş

ex gazeteci, nevzuhur (gölge) yazar, içerik geliştirici, seo gurusu, kripto para ilgilisi.