Geçtiğimiz günlerde Bitcoin ve diğer kripto paralar ile ilgili Resmi Gazete’de yayımlanan kararla Papara gibi elektronik para kuruluşları aracılığıyla kripto para borsalarına para yatırmanın yasaklanması, yatırımcıları alternatif çözümlere yöneltmeye başladı. Milyonlarca kişi “Kripto para borsalarına bankadan nasıl para yatırılır? Banka havalesiyle nasıl kripto para alınır?” sorularına cevap aramaya başladılar.

Binance banka havalesiyle para yatırma | Binance’e nasıl para yatırılır?

Öncelikle Türkiye’de en çok kullanılan ve dünyanın en büyük borsalarından biri olan Binance’a banka havalesiyle nasıl para yatırabileceğimize bakalım. Binance global hesabımız yoksa buradan açıyoruz.

Daha sonra bu defa bu linkten Binance TR hesabı oluşturuyoruz. İki hesapta da aynı mail adresi ve telefon numarası, aynı TC Kimlik numarası gibi bilgileri kullanmak daha sonra işimize yarayacak, unutmayın.

Hesaplarımızı oluşturduktan ve kimlik doğrulama adımlarını geçtikten sonra Binance TR hesabımıza 1000 liranın altındaki tutarları FAST ile 7 gün 24 saat, Ziraat Bankası veya Vakıfbank hesabınız varsa tutar farketmeksizin günün her saati ya da EFT saatleri içerisinde başka bankalardan yine tutar farketmeden yatırabilirsiniz. Binance TR’ye yaptığınız havale ve EFT’ler ortalama 5-10 dakika içinde hesabınıza TRY olarak geçecektir.

Şimdi Binance TR hesabımızdaki parayı BUSD yani Binance borsasının kendi stable coin’i olan (her zaman 1 Dolar’a eşit olan) dijital para birimine çeviriyoruz. Bunun için Binance TR’de “piyasa” bölümünden BUSD/TRY seçeneğini bulup “Satın Al” diyeceğiz ve Binance TR hesabımızdaki tüm TRY yani Türk Lirası’nı BUSD’ye çevireceğiz.

Sonra Binance Global uygulamamızı/web sitesini açıyoruz, Cüzdan -> Spot seçeneğinden BUSD cüzdanını bulup “Yatırma” diyoruz, burada gösterilen cüzdan adresini kopyalıyoruz. Aynı şekilde Binance TR uygulamasına geri dönüp, Cüzdan seçeneğinden BUSD cüzdanımızı seçip “Çekme” diyoruz ve ekrandaki alana az önce kopyaladığımız cüzdan adresini girip, transfer edeceğimiz BUSD tutarını yazıp gönderiyoruz. Saniyeler içerisinde BUSD’lerimiz Binance TR hesabımızdan Binance Global hesabımıza aktarılacak.

İlginizi Çekebilir:  Tezos (XTZ) altyapısını kullanan, Euro'ya sabit Fransa'nın ilk dijital varlığı Lugh çıkıyor

Şimdi son adım olarak, Binance Global hesabımızda satın almak istediğimiz coin’i “piyasa” bölümünden aratıp coin ismi / BUSD işlem çiftini seçiyoruz yani örneğin BTC/BUSD ya da DOGE/BUSD gibi… Böylece hesabımıza aktardığımız BUSD’ler karşılığında istediğimiz coin’i satın alabiliriz.

Yabancı borsalara Türk bankalarından para yatırma

Benzer bir işlemle Coinbase, Kraken ya da başka yabancı borsalara da Türk bankalarındaki hesaplarımızdan EFT ya da havale ile para yatırmak mümkün.

Öncelikle yine yukarıda anlattığımız gibi Binance TR hesabımız yoksa bu linkten üye olup hesabımızı oluşturuyoruz, gerekli kimlik doğrulamalarını yapıyoruz.

Binance TR hesabımızda kendi banka hesabımızdan TL yatırıyoruz. Yine az önce anlattığımız gibi, Binance TR’ye yatan TRY yani Türk Lirası bakiyemizi bu sefer USDT’ye çeviriyoruz. USDT, değeri her zaman 1 Dolar’a eşit olan bir stable yani sabit coin’dir.

Şimdi paramızı aktarmak istediğimiz borsadaki USDT cüzdanımıza girip “Deposit” yani “Yatırma” diyerek, cüzdan adresimizi kopyalıyoruz, Binance TR hesabımıza geri dönüp USDT cüzdanımıza girip, “Çekme” diyoruz ve çıkan ekrana adresi yapıştırıyoruz. (Dikkat : Hem gönderen hem alan cüzdanda “Ağ” seçenekleri aynı olmalı.)

Dakikalar içinde Binance TR’deki USDT’ler diğer borsadaki cüzdanımıza aktarılacaktır.

Banka havalesiyle para yatırılabilen Türk borsaları

Bu seçeneklerin haricinde tüm Türk kripto para borsalarına banka havalesi ve EFT ile 7/24 para yatırılabilmektedir. Örneğin BTCTurk, Paribu ya da diğer Türk borsalarına kendi banka hesabınızdan dilediğiniz zaman Türk Lirası olarak para yatırabilirsiniz.

Türk borsalarından yabancı borsalara para yatırma

Eğer Türk borsasından başka bir yabancı borsaya aktarmak isterseniz, az önce Binance TR için tarif ettiğimiz yolun aynısını izleyebilirsiniz. Yani örneğin Paribu borsasına bankadan Türk Lirası gönderdikten sonra, Paribu’da bu bakiyeyi USDT, Dogecoin, Ethereum gibi bir para birimine çevirip, yabancı borsadaki hesabınıza transfer edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Regülasyon hazırlığı... ABD'li devlet adamı Maxwell Baucus, Binance'in yeni danışmanı oldu
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!
Kaan Göktaş

ex gazeteci, nevzuhur (gölge) yazar, içerik geliştirici, seo gurusu, kripto para ilgilisi.