Paranızı bir borsaya yatırdınız, güvendiğiniz bir kripto parayı satın aldınız. Peki nerede ve nasıl saklayacaksınız? Kripto para cüzdanlarının çeşitlerini sizler için derledik…

İşte tam bu noktada kripto paraları güvenle saklamak amacıyla Wallet’lar yani kripto paralarınızı saklayabileceğiniz cüzdanlar devreye giriyor. Bu cüzdanları çeşitlendirirsek dijital wallet (dijital cüzdan), fiziksel wallet (cüzdan), core wallet, hot wallet (sıcak cüzdan), cold wallet (soğuk cüzdan) ve online wallet (çevrimiçi cüzdan) örnek gösterilebilir.

Dijital Wallet (Dijital Cüzdan) Nedir?

Public Key, Private Key ve Password olarak 3 farklı anahtara sahiptir. Public Key herkese açık, size gönderilen coin’lerin ulaşacağı adresi içerir. Private Key Wallet’ınıza ait özel bir sayıdır. Adres ve işlem bilgilerinizi kompleks bir şekilde şifreler. Private Key’inize sahip olan kişi veya kişiler Wallet’ınıza erişebilir. Güvenlik açısından ciddi bir şekilde saklanması gerekir. Password ise sizin belirleyeceğiniz şifredir.

Core Wallet Nedir?

Bitcoin veya diğer kripto paraların çıkarttığı, bahsi geçen kripto parayı saklamak üzere kodlanmış Wallet’lardır. Genellikle üreticisi tarafından kullanıma sunulur. Çok fazla saklama alanı gerektirdiği için pek tercih edilmezler lakin piyasadaki diğer Wallet’lara göre daha güvenlilerdir.

Fiziksel Wallet (Fiziksel Cüzdan) Nedir?

Donanım Wallet olarak da bilinirler. En güvenli saklama yöntemleri arasında geçer, USB bellek gibi bir görünüme sahiptir. Aldığınız kripto paraları Fiziksel Wallet’ınıza aktardıktan sonra, kasanızda bile saklayabilirsiniz. Çalınması durumunda önceden koymuş olduğunuz Pin kodu sayesinde, kötü niyetli kişilerin, hırsızların kripto paranıza ulaşmalarını engelleyebilirsiniz.

Hot Wallet (Sıcak Cüzdan) Nedir?

Warm Wallet olarak da bilinirler. İnternete erişimi olan herhangi bir cihaz üzerinde çalışan Wallet’lar olarak niteleyebiliriz. Core Wallet bir Hot Wallet örneğidir. Nispeten diğer Wallet’lara göre daha az güvenilirdir. Hackerlar tarafından saldıraya uğramanız durumunda kripto paralarınızı kaybedebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Uniswap (UNI) coin nedir, nereden ve nasıl satın alınır?

Online Wallet (Çevrimiçi Cüzdan) Nedir?

Firmaların ya da yatırım yaptığınız kripto para borsalarının oluşturduğu cüzdanlardır. Güvenliği kullanıcısı olduğunuz firmanın güvenliğiyle doğru orantılıdır.

Cold Wallet (Soğuk Cüzdan) ya da Cold Storage Nedir?

Kağıt cüzdan olarak da bilinirler. Fiziksel Wallet’lara benzerlik taşırlar. Şifre ve Private Key farklı şekilde saklanır. Güvenlik açısından yaklaşıldığı zaman birçok yöntemden daha güvenilir denilebilir.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde Siyaset Bilimi öğrenimi görmekteyim, geleceğin politikalarının kripto paralar ve getirdikleri teknolojilerden geçeceği görüşüne sahip olduğum için yaklaşık 3 yıldır kripto paralarla ilgileniyorum.