Kripto para alanında faaliyet gösteren 11 şirkete, kayıt dışı menkul kıymetler sattıkları gerekçesiyle 3 Nisan itibariyle New York Federal Mahkemesi’nde 11 dava açıldı.

New York Federal Mahkemesi‘nde açılan 11 ayrı davada hedef alınan şirketler arasında dünyada en çok kullanılan kripto para borsaları Binance, KuCoin, BiBox ve BitMEX ve ana şirketi HDR Global Trading Limited dahil olmak üzere Block.one, Quantstamp, KayDex, Civic, BProtocol, Status ve Tron gibi şirketler de yer alıyor.

Şirketlerin CEO’ları ve kurucuları doğrudan suçlanıyor

Binance CEO’su Changpeng Zhao, Dan Larimer, Vinny Lingham ve Brendan Blumer gibi kripto sektörünün önde gelen isimleri de dahil olmak üzere şirketin yöneticilerinin de adı geçiyor.

Davalar, çok sayıda borsanın lisanssız bir şekilde menkul kıymetler sattığını ve piyasa manipülasyonu gerçekleştirdiğini iddia ediyor. Davacılar ayrıca, birçok token sağlayıcısının, token satışları ile alakalı yatırımcılardan bilgileri sakladığını iddia ediyor.

Davacıların kendilerine menkul kıymetler diyerek sattıklarını iddia ettiği kripto varlıkları arasında Bibox Token (BIX), Eos (EOS), Bancor (BNT), Durum (SNT), Quantstamp (QSP), Kyber Network (KNC), Tron (TRX), Lunapark (FUN), Simge (ICX), OmiseGO (OMG ), ETHLend (LEND), Aelf (ELF), TomoChain (TOMO) ve Civic (CVC) yer alıyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.