Yaklaşık 1.5 ay önce Naci Ağbal’ın yerine göreve gelen Merkez Bankası Başkanı Prof. Şahap Kavcıoğlu, ekonomiye ve kripto paralara yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Kavcıoğlu, kripto para düzenlemesi için de tarih verdi ve “Şu anda bizi çok rahatsız eden bir para trafiği var. Kripto para konusunda 2 hafta içinde düzenleme yapılacak.” dedi.

Merkez Bankası Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu, TRT Haber, A Haber ve CNN Türk ortak yayınında ekonomi gündemi ile ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’nin kasasında yer alan altın, döviz rezervini açıklayan Kavcıoğlu, “Türkiye’nin şu an merkez bankası rezervlerinde 720 ton altını var. Şu an 90 milyar dolar da brüt rezervimiz var.” sözlerini sarf etti.

“Kripto para düzenlemesi yakında”

Son dönemde büyük yankı uyandıran yatırımcı akınına uğrayan kripto para ekosistemine ve bu alandaki düzenlemelere değinen Merkez Bankası Başkanı, tarih vererek “Birkaç ülke tamamen yasakladı. Çin’de bu mümkün. Bunu sadece yasaklayarak bu işi halletme şansınız yoktur. Bizim yaptığımız düzenleme, bu platformlara aracılık eden, ödeme yapan kuruluşlarının alt yapıları çok sağlam olmadığı için bu tür ödemeleri bankalar aracılığıyla yapın dedik. Belli normlar, kurallar belirliyoruz. Sermaye artırımı olabilir, sermaye yeterlik gibi kriterler belirlenebilir. Üzerinde çalışıyoruz. İki şey yaptık: Bir, kripto parayla elbise vb. alımını yasakladık. İkincisi, ödeme kuruluşlarının bu işe aracılık etmesini yasakladık. Daha geniş bir düzenleme üzerinde çalışılıyor. Bir kere tanımı yok. Bu bir varlık mı, mal mı, nerede saklayacaksınız? Bunların hepsi çok muğlak. Bunlarla ilgili düzenlemeler yapılırken, sıkıntılı durumlar var. 2 hafta içerisinde düzenlemeler sanırım bir noktaya gelecek. Dışarıya müthiş bir para trafiği var. Şu an bizi çok rahatsız eden bir para trafiği var. Giden paranın nereye, kime gittiğini bilmiyorsunuz. Çin yasakladı, Hindistan yasakladı. Biz 1-2 hafta içerisinde bir noktaya getireceğiz düzenlemeyi. Biz bu düzenlemeyi yaptık, televizyonlarda çıkan herkes bir yorum yapıyor.” ifadelerini kullandı.

İlginizi Çekebilir:  Facebook’un ”Libra”sı ABD’li senatörler tarafından mercek altında
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!