Kobe Bryant duvar kağıtlarına kötü amaçlı yazılım gizleyerek kripto para madenciliği yapmak isteyen hacker’lar, fotoğraflarını indiren insanların bilgisayarlarına sızarak bu durumdan faydalanıyor. Microsoft yazılımcıları, kısa sürede bu durumun farkına vardı ve açıklamada bulundular.

Microsoft’un güvenlik istihbarat birimi bugün, siber suçluların Bryant’ın geçen haftaki trajik ölümlerinden faydalandığı yönünde bir açıklama yaptı. Açıklamada kripto para madenciliği betiği içeren Kobe Bryant duvar kağıtlarında kötü niyetli bir HTML dosyası buldukları ifadelerine yer verildi.

Fark edilmesi çok zor olabilir

Söz konusu kötü amaçlı yazılım, Kobe Bryant fotoğrafını bilgisayarınıza indirdiğinizde kripto para madenciliği yapmak için sizin kişisel bilgisayarınıza sızıyor. Fotoğraf, video veya herhangi bir dosyanın içine gizlenip fark ettirmeden o kişinin telefonu veya bilgisayarına saldırıyı gerçekleştiriyor ve etkisiz hale getiriyor.

Adına cryptojacking solucanı adı verilen bu virüs, Bitcoin başta olmak üzere diğer kripto para birimlerini üretmek için bilgisayarına sızdığı kişinin işlem gücünden yararlanıyor.

Bu olay siber dünyada büyük yankı uyandırırken, kötü niyetli insanların NBA efsanesi Kobe Bryant’ın anısından yararlanmak istemesinin berbat bir durum olduğu konuşuluyor.

Cryptojacking, daha önce Scarlett Johansson ve Taylor Swift gibi dünyaca ünlü isimlerin fotoğraflarında da kullanılmıştı.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!
Okan Kılıç

Marmara Üniversitesi Gazetecilik bölümü mezunuyum. 5 yıldır haber ve içerik alanında projelerde yer aldım. Bu 8 yıllık tecrübemi kripto para sektörüne aktarmak için gazetecoin.com’la iş birliğine gittim. Umarım okuyucuyu daha fazla memnun eden içerikler oluşturabiliriz.