Daha önceki yazılarımızda kısa kısa bahsetmiş olduğumuz kripto para madenciliğini şimdi biraz daha detaylandıracağız. Bu yazıda madenciliğin ne olduğunu, nasıl yapıldığını ve türlerin hangileri olduğunu açıklayacağız. Öncelikle madenciliğin ne olduğundan bahsedelim… Kripto paralar aslında bilgisayarların karmaşık matematiksel problemleri çözmesi karşılığında, cihaz sahibine verilen ödüllerdir. Bu işlemleri üç farklı mining yani madencilik türü altında inceleyebiliriz.

CPU Mining Nedir?

CPU, Central Processing Unit, Türkçesiyle Merkezi İşlem Birimi anlamına gelmektedir. Bilinen adıysa işlemcidir. CPU Mining ise, işlemciyle yapılan madencilik anlamına gelir. Bu madencilik türünde karmaşık matematiksel problemler CPU ile çözülür. Bitcoin’in ilk piyasa çıktığı yıllarda madencilerin tercih ettiği yöntemler arasındaydı, lakin sisteme entegre olan madenci sayısı arttıkça ve kazım işlemleri için özel cihazlar geliştikçe, Bitcoin Mining’i biraz sonra değineceğimiz GPU Mining’e kaymıştır ama hala CPU ile kazılabilen kripto paralar mevcuttur.

GPU Mining Nedir?

GPU, Graphics Processing Unit, Türkçesiyle Grafik İşlemci Birimi anlamına gelmektedir. Bilinen adıysa ekran kartıdır. Ekran kartları, işlemcilere kıyasla daha verimlidir. Özellikle madencilik zorluğu arttıkça madenciler ekran kartlarına yönelmeye başlamışlardır. Hatta bir dönem öyle bir hal almıştır ki bu durum; Intel, biz bu ekran kartlarını oyuncular/oyunlar için üretiyoruz, madencilik için kullanılıyor olmasından memnun değiliz gibi bir açıklama yapmıştı. Bugün işlemciyle kazım yapmanız sadece CPU Mining sağlayan kripto paralar dışında gerçekten masraflı ve zahmetli bir işlemdir. Bu yüzden en çok tercih edilen yöntemlerden birisidir.

Cloud Mining Nedir?

Cloud Mining, şirketlerle ortaklaşa kripto para madenciliği yapmak olarak özetlenebilir. Cihaz almak yerine, hazır cihazı olan firmalara belirli bir miktar kira ödeyip, kripto para madenciliği yapabilmenize olanak tanır. Çok dikkatli ve iyi incelenmesi gereken bir konudur. Çünkü piyasada çok ciddi miktarda dolandırıcı Cloud Mining siteleri mevcuttur. Tavsiyemiz iyice araştırıp sonrasında yatırımınızı yapmanız olur.

İlginizi Çekebilir:  Kripto para madenciliği gelirleri artırdı, dünyanın en büyük çip üreticilerinden Nvidia, 155 milyon dolar gelir elde etti

Mining Nasıl Yapılır?

Hangi yöntemle mining yapacağınızı seçiyorsunuz, sonrasında gerekli ekipmanları ediniyorsunuz. Cihazınıza kazanacağınız kripto paranın Mining Client’ını kurduktan sonra bir madenci havuzuna giriş yapıyorsunuz, seçtiğiniz havuzlar arasında çok ufak hash rate yani kazım gücü farklılıkları olabilir, bu farklar genellikle yoğunlukla ilgilidir. Ülkemizde enerji maliyetleri özellikle son zamlardan sonra çok yüksektir. Bu sebeple, madenciler artık enerji maliyetlerinin düşük olduğu ülkelerde kurulan, kripto para mining şirketlerine yani Cloud Mining’e yönelmiş durumdadır.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde Siyaset Bilimi öğrenimi görmekteyim, geleceğin politikalarının kripto paralar ve getirdikleri teknolojilerden geçeceği görüşüne sahip olduğum için yaklaşık 3 yıldır kripto paralarla ilgileniyorum.