Avustralya’da bir devlet memuru, iş yerindeki ekipman aracılığıyla kripto para madenciliği yapmaktan suçlanıyor, memurun 2 ila 10 yıl arasında hapis cezası alması bekleniyor.

Avustralya’nın Sydney şehrinde yaşayan ve Bilgi İşlem Uzmanı (IT) olarak görev yapan 33 yaşındaki memur, devlet dairesindeki işini suistimal ederek ofisteki bilgisayarında kripto madenciliğiyle değişiklik yapmakla suçlanıyor.

Avustralya federal polisinin (AFP) iddiasına göre memur bu şekilde 9 bin Avustralya doları (6 bin Amerikan Doları) kazanmış. İsmi paylaşılmayan adam ilki, hasara mal olacak şekilde izinsiz veri kullanımı, ikincisi ise gizli verileri izinsiz değiştirme olmak üzere iki ayrı suçla yargılanıyor. Bu suçlamalar 2 ila 10 sene arasında hapisle cezalandırılabilir.

Geçenlerde medyada yer alan bir haberde ise Çin’de yaşayan bir adam, demir yolundaki elektrikten yararlanarak Bitcoin madenciliği yapmış toplamda 15 bin dolar yani yaklaşık 100 bin Yuan kazanmayı başarmış ve tutuklanmıştı.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.