Bitcoin’in başını çektiği kripto paralar dünyanın en popüler gündemi olarak insanlar arasında konuşulmaya devam ediyor ve finans sistemini dönüştürmek için iddialı hamleler yapıyor. Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim Araştırma Derneği (SODİMER) Başkanı Levent Eraslan, kripto para madenciliğine olan ilginin bilgisayar parçası fiyatlarını artırdığını söyledi. Bilindiği üzere kripto para madenciliği yapabilmek için CPU/GPU gücüne ihtiyaç var.

Kripto para madenciliği yapabilmek adına çok güçlü bilgisayarlara ve kesintisiz elektiriğe sahip olmak gerekiyor.

Bitcoin’in liderlik ve domine ettiği kripto paralara olan ilgi her geçen gün artıyor. Kurumsal ilginin yüksek olduğu şu dönemde Bitcoin 58 bin dolara kadar ivmelenmişti. Fiyatı arttıkça her geçen gün daha da popüler hale gelen lider kripto parayla ilgili en merak edilenlerden biri de madencilik evresi.

Bilgisayar parça fiyatlarında inanılmaz yükseliş

Konuyla ilgili açıklama yapan Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim Araştırma Derneği (SODİMER) Başkanı Levent Eraslan, “Blokların içerisinde zincire ait para birimleri yer almaktadır. Dijital para biriminin ağındaki madencilerin daha güçlü sistemlere sahip olması o para birimini daha güvenilir hale getirmektedir. Bu sebeple madencilik ile ilgilenen kullanıcılar daha iyi özelliklere sahip ana kartlara ihtiyaç duymaktadır. Bunun sebebi ise daha yüksek işlem gücü sağlayarak hesaplama işlemlerinin daha verimli ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesidir. Dijital paraların ve dijital madenciliğin günümüzde popülerliğinin artmasıyla daha iyi teknik ekipmanlara olan yönelim artmış, arz-talep çerçevesi içerisinde bilgisayar donanımlarının fiyatlarında bir artış gözlenmiştir.” ifadelerini kullandı.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Edirne’de bilgisayar parçası satan esnaf Şuayp Bulur, kripto para üretimindeki donanımların bazılarının fiyatında yüzde 70’e varan artış olduğunu dile getirdi.

Geçen yıl sonbahardan bu yana artışın meydana geldiğini aktaran Bulur, “Bu dönemde üreticilerden kaynaklı bir artış var. Talep de çok fazla. Piyasaya arz edilemediği için coin madenciliği malzemelerinin hepsi artmış oldu. Coin üretiminde en pahalı olan donanım ekran kartı. 2-3 bin lira aralığında olan bir kart, piyasada 5-6 bin lira aralığına doğru yürüyor.” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir:  Bitcoin neden düştü? | Bitcoin'de haftalıkta yüzde 10, günlükte ise yüzde 5'e yakın düşüş

Özellikle ekran kartı piyasasında arz ve talep noktasında sıkıntı yaşandığına işaret eden Bulur, ekran kartının yanı sıra ana kart, güç üniteleri fiyatında da artış olduğunu belirtti.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!
Mertcan Turaman

İstanbul Üniversitesi İşletme bölümü mezunuyum. 2 yıldır kripto parayla ilgili içerikler oluşturuyor ve sektörü yakından takip ediyorum. Habercilik alanında kendimi daha fazla geliştirmek istiyorum.