Dünyada birçok yatırım aracı vardır ve herkese göre değişkenlik gösterebilir. Son zamanlarda ise kullanıcılar kripto paralara olan meraklarını yansıtmaya başladı. Kullanıcılar internette ‘Kripto para nedir? Nasıl Kripto para satın alabilirim?’ gibi soruları aratmaya başladı. Bu sorunun detayları içeriğimizde…

Kripto para nedir? sorgusunu internette aratan kullanıcılar, şu cevapla kesinlikle soru işaretlerini giderecektir. Kripto para, kriptografi biliminin gelişmesiyle birlikte bir yazılım türü olarak ortaya çıkmıştır. Sanal para birimi olarak da geçen Kripto para birimi, hacmi bulunmayan bir para türüdür.

Kripto para biriminin, Dolar ya da Euro gibi para birimlerinden tek farkı bu değil. Günümüzde maddesel olarak kullandığımız para türlerinin tamamı merkezi bir sisteme bağlıdır. Kripto para birimleri, merkezi sisteme bağlı olmadığından devletlerin ya da kuruluşların kripto paralara müdahale edebilmesi mümkün değildir. Kripto para birimlerinin ilki ve en ünlüsü Bitcoin’dir. BTC dışında Zcash, Ethereum veya Cosmos gibi Kripto para türleri de ortaya çıkmıştır. Kripto para analizlerine bakıldığı zaman, yapılan araştırmalar en çok yatırımın Türkiye’de olduğunu gösteriyor.

Kripto para almak için deneyebileceğiniz iki yöntem var. Ya güvenilir platformlar üzerinden gerçek para birimi karşılığında satın alırsınız ya da kripto para elde edebileceğiniz kriptografik şifreler çözüm blok üretimi sayesinde ödül kazanırsınız. Blok üretimi, diğer adıyla kripto para madenciliği, kripto paraların değerine göre farklılıklar ve gereklilikler göstermektedir.

Nasıl kripto para satın alabilirim? sorgusunu internette gerçekleştiren kullanıcılar, kripto para alım satımı için GazeteCoin üzerinden güvenilir platformları öğrenebilir. Kripto para birimlerindeki fiyatlar, arz ve talep ilişkisi doğrultusunda değişir. Küçük parçalara bölünebilen Kripto para birimlerini istediğiniz miktarda alabilirsiniz. Kripto para satım ve alım işlemlerinizi gerçekleştirmek için ilk olarak sanal bir cüzdan edinmeniz gerekir.

İlginizi Çekebilir:  VeChain (VET) nedir, nereden ve nasıl alınır?

Türkiye’de ve yurt dışında güvenilir olarak kabul edilen kripto para borsaları aşağıda yer alıyor:

Yukarıda belirtilen kripto para borsalarından birini seçtikten sonra, hesabınızı oluşturup onaylatmanız gerekir. Hesabınız belirtilen siteler tarafından onaylandıktan sonra artık siz de Kripto para borsasında yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Kripto para yatırımı konusunda kararsız kaldıysanız, en yüksek değere sahip olan Bitcoin yatırımıyla yola koyulabilirsiniz. Bitcoin dışında XRP, Etherum ya da Tron gibi BTC’ye oranla daha az değere sahip paralarla da yatırım yapabilirsiniz. Kripto para borsası, sürekli takip edilmesi gerektiği için özellikle Kripto para alım ve satımlarında oldukça dikkatli davranmanız gerekir. Sürekli değişen Kripto para fiyatları, yatırım planlarınızı büyük ölçüde etkileyecektir. Kripto para borsasını canlı olarak takip etmek işinizi daima kolaylaştırır.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!