Gece yarısı Resmî Gazete’de yayımlanan kripto paralarla ilgili ödeme ve fon aktarımı yasağı gündeme bomba gibi düştü. Twitter’da en çok konuşulan konu haline gelen yönetmelik ile ilgili uzmanların yorumları neler? Hangi hukukçu ve ekonomist bu kripto para yasağıyla ilgili ne dedi?

Bitcoin ve diğer kripto paralar için ülkemizde regülasyon adına ‘adım’ diye niteleyebileceğimiz bir hamle geldi ve Merkez Bankası’nın sorumluluğundaki yönetmeliğe göre, kripto varlıkların ödemelerde kullanılmasına yasak getirildi. Ayrıca çeşitli ödeme ve elektronik para kuruluşlarının, kripto varlıklarla ilgili alım satım, saklama, transfer veya ihraç hizmeti sunan platformlara veya bu platformlardan yapılacak kaynak ve bakiye aktarımı da yasaklandı.

İşte sosyal medyada uzmanların bu yasağa olan yaptıkları yorumlar…

“İlk bakışta bankacılık dışındaki ödeme ve elektronik para kuruluşlarını kısıtlayan, daha fazla ‘kara para kaygılı’ bir düzenleme gibi görünüyor. Düzenlemeye yasakla giren her otorite hüsranla çıkar. Geçmişte de birçok örneği var. Bu tür yasaklar Fintech girişimlerini yurtdışına taşınmaya teşvik ediyor.”

Uğur Gürses, gazeteci, ekonomist.

“TCMB kripto paraların alış verişlerde kullanılmasını yasakladı. Bir şeyi para yapan 3 nitelikten birisi alış verişlerde kullanılabilmesidir. Bu durumda kripto paralar (en azından Türkiye’de) para olma niteliğini yitirmiş oldu.”

Mahfi Eğilmez, iktisatçı.

“Yönetmelikle ilgili yorumlarımı paylaşacağım ancak en önemlisi kriptovarlık (cryptoasset) tanımının yapılmış olması: “kripto varlık dağıtık defter teknolojisi veya benzer bir teknoloji kullanılarak sanal olarak oluşturulup dijital ağlar üzerinden dağıtımı yapılan, ancak itibari para, kaydi para, elektronik para, ödeme aracı, menkul kıymet veya diğer sermaye piyasası aracı olarak nitelendirilmeyen gayri maddi varlıkları ifade eder.” “Maddi olmayan varlık” tanımlaması beklediğimiz bir tanımdı. Bu tanım verginin kapısını araladı.”

Erkin Şahinöz,

“Kripto paraların ödeme aracı olarak kullanılabilmesi, Türkiye’yi bir çok açıdan destekler. Müşteriyi ülkeye çeker, Turizmdeki rakip ülkelere karşı fark yaratır. Paranın dolaşım hızını arttırır. Kolestrolü düşürür diye devam edecektim durdum.”

Özgür Demirtaş, ekonomist.

“ICO vb. kriptopara arzı süreçlerinde, çeşitli fon toplama kampanyalarında kriptopara kullanıldığı takdirde ödeme hizmeti sağlayıcıları, elektronik para kuruluşları ihraççılara vs. hizmet veremeyecek. “Ödeme ve elektronik para kuruluşlarının kripto varlıklara ilişkin alım satım, saklama, transfer veya ihraç hizmeti sunan platformlara veya bu platformlardan yapılacak fon aktarımlarına aracılık etmemesine” Özellikle bu ifade çok geniş bir ifade. Yukarıdaki ifade; ödeme ve elektronik para kuruluşlarının hizmet verememesi açısından neredeyse kriptopara ilişkili tüm hizmetleri kapsıyor. Kriptopara borsaları için de tek ödeme kanalı bankalar olacak bu durumda. Bu düzenlemenin amacı kriptopara ticaretini engellemek vs. değil. Kripto ödemeler zaten mevcut düzenlemeler itibariyle “doğrudan” mümkün değil, ancak “anlık kriptopara/itibari para çevirme” işlemi yapılarak sağlanan dolaylı ödeme hizmetleri de yasaklanıyor.”

Celil Öztürk, hukukçu.

“TCMB’nın son açıklamasında, kripto varlıklar “maddi olmayan varlık” olarak tanımlanmış. Kripto para alım satımında yatırma ve çekme işlemleri sadece bankalar üzerinden yapılabilir”

Fatma Özkul, vergi uzmanı.
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!