Dün gece saatlerinde Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe göre, kripto paralarla ödeme alma ve elektronik para kuruluşlarının kripto para borsalarına para aktarması yasaklandı. Peki bu yönetmelik ne anlama geliyor? Kripto para yasağı kimleri kapsıyor? Cezası var mı, yasaktan kimler etkilenecek?

  • Kripto varlıklar, ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılamaz.
  • Kripto varlıkların ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılmasına yönelik hizmet sunulamaz.

Yönetmeliğin bu maddelerine göre, kripto para birimleri ile “Resmi” ticaret ve alışveriş ödemeleri yapılamayacak. Ancak kişiler arası kripto para transferleri veya gayri resmi (kayıtsız, fişsiz-faturasız) ödeme ve transferlerle ilgili bir yasak bulunmuyor. Zaten teknik olarak bu transferlerin takibi ve ispatı imkansızdır.

Bir diğer maddeye göre ise, yurt dışında bir çok örneği geliştirilen ve geliştirilmekte olan, kripto para ile ödeme altyapıları, kripto para kredi kartları, ön yüklemeli kripto para kartları yasaklanmış durumda. Buna göre, örneğin Paribu borsasının sunmuş olduğu debit kart (kripto para kredi kartı) hizmeti artık geçersiz olacak.

Önceki gün haberlerimizde ABD’nin Dallas Mavericks takımının 122 bin Dolar değerinde Dogecoin karşılığında satış yaptığını aktarmıştık. Bu yönetmeliğe göre, Dallas Mavericks bir Türk takımı olsaydı, bu satışları Dogecoin ile yapamazdı.

  • Ödeme hizmeti sağlayıcıları, ödeme hizmetlerinin sunulmasında ve elektronik para ihracında kripto varlıkların doğrudan veya dolaylı olarak kullanılacağı bir şekilde iş modelleri geliştiremez, bu tür iş modellerine ilişkin herhangi bir hizmet sunamaz.
  • Ödeme ve elektronik para kuruluşları, kripto varlıklara ilişkin alım satım, saklama, transfer veya ihraç hizmeti sunan platformlara veya bu platformlardan yapılacak fon aktarımlarına aracılık edemez.

Bu madde ise doğrudan Papara gibi elektronik para hizmetleriyle kripto para borsalarına para transferi yapmasını yasaklıyor. Yani artık Papara ile Binance, BTCTurk, Paribu vb. borsalara Türk Lirası transferi yapılamayacak.

İlginizi Çekebilir:  Facebook'a rakip geliyor: Binance'den Venus projesi

Ancak bankalardan bu borsalara aktarım yapılmasının önünde bir engel bulunmuyor. Türk Bankalarından Havale/EFT ile ödeme kabul eden kripto para borsalarına TL transferi devam edebilecek.

Yönetmeliğe uymamanın cezası ne?

Bu bir kanun değil, yönetmelik olduğu için, bu yasakların cezai yaptırımı metinde yer almıyor. Söz konusu yönetmeliğin dayandığı 14/1/1970 tarihli ve 1211 sayılı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kanununun 4’üncü maddesinin üçüncü fıkrasının (I) numaralı bendinin (f) alt bendi ile dördüncü fıkrası ve 20/6/2013 tarihli ve 6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanunun 12’nci maddesinin üçüncü fıkrası ile 18 inci maddesinin altıncı fıkrası hükümlerince yaptırım uygulanabilir.

Kripto para ödeme ve fon aktarım yasağı ne zaman başlıyor?

Yönetmelik 30 Nisan 2021 tarihinden itibaren geçerli olacak.

Kripto para ödeme yasağı nelere yol açabilir?

Öncelikle, banka hesaplarından kripto para borsalarına para gönderme ve çekme işlemleri devam edecek.

Ancak bu hizmetlerde banka transferi kullanmak istemeyenler / banka hesabı olmayanlar için süreç biraz daha zorlaşacak. Altyapısı ve alternatifleri yaratılmadan / sunulmadan konulan her yasak gibi, bu yasak da merdivenaltı tabir edilen faaliyetlere neden olacak. Örneğin banka hesabınız yoksa ve kripto para almak istiyorsanız, elinizdeki nakiti banka hesabı olan bir arkadaşınıza vereceksiniz, o kişi kendi kullandığı borsaya transfer ederek kripto para alacak, o kripto paraları sizin cüzdanınıza transfer edecek.

Kripto para ödeme ve fon aktarımı yasağı yorumları
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!