2020 yılına hızlı bir giriş yapan kripto para piyasası Bitcoin’in yükselişi ve diğer altcoinlerin de ayak uydurmasıyla kripto para piyasa değerinde 6 ay sonra 300 milyar dolara ulaştı.

Kripto para piyasası, 2020’nin başından beri kayda değer bir oranda büyüyor. Bitcoin’in artan fiyatına rağmen, piyasa hakimiyeti beklenen ölçüde yükselmedi. Ancak toplam kripto para piyasa hacmi, alternatif coinlerin artışıyla birlikte 300 milyar doları geçmeyi başardı.

En son 6 ay önce Ağustos ayında 300 milyar dolara ulaşan piyasa değerine ulaşmadan 2020’nin başında piyasa değeri 190 milyar dolardı. Geçtiğimiz 45 günden kısa bir sürede, toplamda ulaşılan yaklaşık% 60’lık kazançla birlikte 110 milyar dolar artarak bu rakama ulaştı.

Bitcoin hakimiyeti beklendiği gibi değil

Hafta içinde 10 bin doları aşan lider kripto para birimi Bitcoin’de işle yolunda gibi gözükse de geçtiğimiz dönemdeki piyasa hakimiyeti rakamına ulaşamadı ve sadece yüzde 62.5’te kalabildi.

Bu piyasada en büyük artış alternatif kripto paralarda yaşandı. Asıl boğa sezonunun yüksek hacimli altcoinlerde yaşanırken Bitcoin SV ve Tezos gibi coinler %123 ve %150 gibi üçlü haneli artışlarda seyretti.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!
Emre Topaloğlu

Marmara Üniversitesi Radyo ve Televizyon bölümünü bitirdim. Medya sektöründe yaklaşık 7 yıldır hizmet veriyorum. Kripto paraya olan ilgimden dolayı yolum Gazetecoin.com ile kesişti. Beraber bu sektör hakkında önemli bilgileri okuyucuya ulaştırmayı planlıyoruz.