• Blockchain Teknolojisi: Veri kayıtlarının değiştirilmeden, tek bir merkezde toplanmadığı, kullanıcılarında depolandığı veritabanı teknolojisi. Blockchain’i bu kadar meşhur yapan uygulaması ise Bitcoin.
 • Bitcoin: Blockchain teknolojisi kullanan, dijital çağın en fazla bilinen ve ilgi gören dijital parası.
 • Satoshi Nakamoto: Bitcoin’in mucidi olarak bilinen kişi veya kişilerin takma adı. İddialardan birine göre Samsung Toshiba Nakamichi ve Motorola’nın birleştirilmesiyle oluşturulmuş bir isim. Bir diğer iddiaya göreyse Satoshi Nakamoto aslında Elon Musk, bu teoriyi savunanlar Elon Musk’ın PayPal’ı satmasının hemen ardından ortaya Bitcoin’in çıkmasını argüman olarak kullanmakta.
 • Satoshi: Bitcoin’in alt birimi, Dolar-Cent ilişkisi kurmamız sakıncalı olmayacaktır. 1 Satoshi, 0,00000001 Bitcoin değerindedir.
 • Madenci/Miner: Belirli aygıtlar aracılığıyla, Bitcoin ya da kazılabilir diğer kripto paraları kazanmayı hedefleyen kişilere denir. Bu aygıtlar, CPU veya GPU olabilir.
 • Mining (Madencilik): Bitcoin veya kazılabilir diğer kripto paraları kazma işlemi.
 • Hash: Metin veya verinin şifrelenmesini sağlayan, algoritmadır. Genellikle SHA, SHA1, MD5, MD2 gibi algoritmalardan faydalanır. Diğer bir bakış açısıyla da Bitcoin/Ethereum veya kazılabilir diğer kripto paralar için, kazım gücü denilebilir.
 • P2P: Peer to Peer veya Person to Person olarak açılımları mevcut, bu açılımlarsa aslında Bitcoin ve diğer kripto paraların amaçladığı şeyleri özetler niteliktedir. P2P dediğimizde, iki kişi arasındaki ilişkiyi ele alırız ve amaç aradaki aracıyı ortadan kaldırmaktır. Güncel konulardan örneklememiz gerekirse, pazarcı yerine, direkt çiftçiden alışveriş yapabildiğinizi bir hayal edin. Bu sizin daha ucuza, çiftçinin de biraz daha karlı alışveriş yapmasına olanak sağlayacaktır.
 • Exchange (Alım/Satım) Borsaları veya siteleri: Kripto para borsaları diye tanımlayacağımız bu alanlarda insanlar değişim yani alım-satımın yapılabilir.
 • Ponzi/Balon: Bu iki terim özellikle Bitcoin ve diğer kripto paraları kötülemek amacıyla kullanılmaktadır. Ponzi ve Balon terimlerini kullanan insanlar genellikle, Bitcoin ve türevlerinin, sahte, çok abartılmış ve hiçbir zaman amacına ulaşamayacak, insanları dolandırmak amacıyla ortaya çıkartılmış işler olduğunu düşünürler. Ponzi’yi daha iyi açıklayabilmek adına saadet zinciri örneğini verebiliriz. Yine balonu daha iyi açıklayabilmek adına, lale çılgınlığı veya lale balonunu örnek verebiliriz. Bir dönem lale soğanı fiyatlarının çok ciddi yükselip çöküşe geçmesi sebebiyle tarihin ilk spekülasyonu olarak adlandırılır.
 • Balina: Yüklü miktarda yatırım yapabilen kişilere verilen isim.
 • Pump/Dump: Şişir ve patlat olarak bilinen bu terim, bir kripto paraya balina veya balinaların, yüklü miktar para yatırıp, o kripto paranın fiyatının yükselmesiyle, küçük yatırımcıyı bahsi geçen kripto paraya çekmeyi amaçlamaktadır. Önceden belirlenen hedefe ulaşıldığı zaman balina veya balinalar eş zamanlı olarak paralarını çeker ve küçük yatırımcının yatırımını öldürürler.
 • Wallet (Cüzdan): Kelime anlamı olarak cüzdan demektir. Kripto paralarınızı sakladığınız uygulama veya aygıtlara denir.
 • ICO: Açılımı Initial Coin Offering’dir. Türkçede belirli bir karşılığı yoktur. Erken erişim veya ilk para arzı olarak çevirisi yapılabilir. Şirketlerin yaygın olarak kullandığı halka arz yönteminden esinlenerek oluşturulmuştur.
 • Airdrop: Ücretsiz kripto para dağıtılan etkinliklere denir. Üye olup, kripto parayı elde etmek için kimi zaman mail adresiniz yeterli olurken, kimi zaman sizden KYC (know your costumer) isteyebilirler. KYC: Açılımı Know Your Costumer’dır. Türkçe müşterini tanı anlamına gelir, genellikle kimlik bilgilerini isterler ve güvenlik amaçlıdır. Ne yazık ki Bitcoin’in üzerine yapışan, kara-para aklama veya uyuşturucu ticaretinde kullanılması gibi durumlar yüzünden istenmektedir.
 • Faucet: Size günlük, saatlik veya dakikalık haklar sağlayan kripto para kazanma oyunları olarak tanımlayabiliriz. İnternette ufak bir araştırmayla birçoğuna ulaşabilirsiniz, lakin büyük bir kısmı tamamen tık almak ve size reklam izletmek adına oluşturulmuş sahte sitelerdir.
 • Ref/Referans: Ref, referansın kısaltması olarak kullanılır. Bir Airdrop veya Faucet sitesinde ya da herhangi bir Exchange sitesinde çok sık karşılaşırsınız. Temel amaç, bahsi geçen sitelere kullanıcların kaydolmasını sağlamanız ve sizin de belirli oranda kar etmeniz olarak açıklanabilir.
İlginizi Çekebilir:  BitTorrent (BTT) Coin nedir, nereden ve nasıl alınır?
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.