Kripto para borsası dalgalanmalar yaşadığı için kripto para yatırımcılarının bilmesi gereken teknik göstergeler vardır. Kripto varlıklarının fiyat yönünü belirlemede kullanılan teknik göstergeler, veri tanımlamanın en iyi yollarından biridir. Teknik göstergeler yoluyla teknik analiz yapılarak kripto paraların fiyat eğrileri matematiksel olarak anlamlandırılabilir. Teknik analizde kullanılan stratejiler, kripto varlıklarının geçmiş hareketleri doğrultusunda belirli kalıplar uygulanmasıyla ortaya çıkmıştır.

Kripto para yatırımcılarının bilmesi gereken bazı teknik göstergeler şu şekilde sıralanabilir:

Fibonacci Retracements

Kripto para piyasasındaki direnci ve destek seviyesini belirlemek için kullanılan Fibonacci Retracements tekniği oldukça eskilere dayanıyor. Aynı zamanda finans piyasasında da kullanılan Fibonacci oranları, ilk defa 1930 yılında ortaya çıkmıştır.

Fibonacci oranlarını, kripto para yatırımcıları alım ya da satım emri verebilecekleri potansiyel seviyeleri belirlemek için kullanır. 

Göreceli Güç Endeksi (RSI)

RSI terimi, kripto para piyasasının en çok bilinen teknik göstergelerinden biridir. 1978 yılında J. Welles Wilder tarafından ortaya atılan RSI, kripto para borsalarındaki mevcut fiyat trendinin geri dönüş gücü ve puan belirleme analizlerinde kullanılmaktadır. 

MACD

MACD indikatörü 1970 yılında Gerald Appel tarafından geliştirilmiştir. Trend takip etmede kullanılan teknik göstergelerden biri olan MACD indikatörü, kripto para fiyatlarının kısa ve uzun dönemli eğilimi arasındaki ilişkiyi açıklamada kullanılır. Kripto para borsalarındaki kısa vadeli eğilimleri görebilmek için histogram oluşturulmasına katkı sunar. MACD göstergesi aşırı alım veya aşırı satış durumlarının kontrolünde de kullanılmaktadır. 

Stokastik Osilatör

Stokastik gösterge, belirli bir dönemin kapanış fiyatlarını baz alarak günlük düşüşleri ve dönüm noktaları belirlemek için kullanılır. Stokastik indikatörü sayesinde fiyat eğiliminin sahip olacağı yönü saptamak mümkündür. Yaklaşık 2 haftalık bir süreç sonunda Stokastik fiyat yönü tahmini yapılabilir. Trader ve kripto para yatırımcılarının en çok kullandığı teknik göstergeler arasındadır. 

İlginizi Çekebilir:  Ontology (ONT) coin nedir, nereden ve nasıl alınır?

Bollinger Bantları

Bollinger bantları, fiyat volatilite (değişkenlik) oran aralığını hesaplamada kullanılmaktadır. Kripto para borsalarında dalgalanmalar ve ani fiyat hareketleri olduğu için Bollinger göstergelerini daha çok yeni kripto yatırımcıları kullanmaktadır. Bollinger bantları sayesinde düşen ya da yükselen fiyat trendlerini gözlemleyebilir, volatilite oranını belirleyebilir ve keskin fiyat hareketlerini tespit edebilirsiniz. 

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Birkaç yıldır dijital içerik editörlüğü yapıyorum. Web siteler için dijital pazarlama ve SEO gibi hizmetler verebilmek adına kendimi geliştirmeye devam ediyorum. Kripto paralara olan ilgimden dolayı son dönemde bu sektöre yönelik içerikler üretmeye başladım.