Hemen her gün kripto & dijital varlıklara yatırım yaptıktan sonra kısmen ya da tamamen zarar eden kişilerin yakınmalarını okuyoruz. Oysa, basit bazı kurallara uyulması halinde, kripto paralara yatırım yaparak zarar etmek imkansızdır. Bu basit kurallara uyulduğu takdirde, bir kripto paranın değeri sıfır dolara düşmeden, yatırımcısını iflas ettirmesi mümkün değildir. Henüz değeri sıfır dolara düşen bir kripto varlık da yoktur, büyük ihtimalle olmayacaktır da.

Peki bu kurallar nelerdir?

Araştırmanızı iyi yapın. Kulaktan dolma bilgilerle ya da sosyal medyadan okuduklarınızla değil, kendi araştırmanız ve bilgileriniz ile hareket edin. Bir bilgiyi, birkaç sağlam kaynaktan teyit etmeden ya da orijinalinden okumadan doğru olarak kabul edip, pozisyon almayın.

Yatırım bütçenizi belirleyin. Toplam bütçeniz ile yatırım bütçeniz asla aynı olmamalıdır. Elinizdeki tüm parayı yatırıma ayıramazsınız. Öncelikle kendinizin (ve varsa ailenizin) barınma, beslenme, eğitim vb. temel ihtiyaçlarını, borç ve faturalarınızı ödedikten sonra, kalan paranız üzerinden bir yatırım bütçesi ayırın.

Kademeli işlem yapın. Alım ve satımlarınızda bu kuralı uygulayın.

Sabırlı olun. Bir ayda zengin olma hayalleri kurmayın. Uzun vadeli düşünün.

Duygularınızla değil, mantığınızla işlem yapın. Bir kripto para biriminin fanatiği ya da taraftarı olmayın.

Kısa zamanda çok fazla yükselen kripto varlıklara, daha da yükseleceği umuduyla yatırım yapmayın.

Yatırım yaptığınız coin’in fiyatı düşmeye başlayınca panik yapıp, aldığınız fiyatın altına yani zararına satış yapmayın. Düşen bıçak elle yakalanmaz. Sabırla kurun durulmasını bekleyin. Her düşüşün bir yükselişi vardır.

Mutlaka nakit bulundurun. Ani alım fırsatları için yatırımınızın bir kısmını stable coin olarak nakitte tutun.

Sepet yapın. Tüm birikiminizi tek bir para birimine bağlamayın. Riski paylaştırın.

Stop-loss koyun.

Yükselip size kar getiren bir coin’i daha da yükselir diyerek yüksekten bir daha almayın.

İlginizi Çekebilir:  Çin Ethereum'u olarak bilinen Neo coin nedir, nereden ve nasıl alınır?

Borç para ile, kredi ile, size ait olmayan para ile yatırım yapmayın.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!
Kaan Göktaş

ex gazeteci, nevzuhur (gölge) yazar, içerik geliştirici, seo gurusu, kripto para ilgilisi.