Bitcoin nedir, nasıl alınır?” başlıklı yazımızda Bitcoin‘e nasıl sahip olabileceğinizi anlatmıştık. Şimdi sıra satın aldığınız Bitcoin’lerinizi ya da kripto paralarınızı saklayabileceğiniz/koruyabileceğiniz bir cüzdan oluşturmaya geldi. Bitcoin dünyasında bu “wallet” olarak adlandırılsa da, siz bunu internet ortamındaki cüzdanınız veya bir banka hesabı olarak da düşünebilirsiniz. Kripto para dünyasında dijital varlıklarınızı saklamak için farklı yollar sunan birkaç cüzdan türü vardır. Bunlar yazılım, donanım ve kağıt cüzdanlar. Yazılım cüzdanları masaüstü, mobil veya çevrimiçi olabilir.

Kripto paralarda yatırım kadar bu varlıklarınızı korumak da bir o kadar önemli.

Masaüstü cüzdanlar

Masaüstü cüzdanlar, herhangi bir bilgisayara indirilip yüklenen bu cüzdanlara yalnızca, indirildikleri bilgisayardan erişilebilir. Masaüstü cüzdanlar, en üst düzey güvenlik seviyelerinden birini sunar, ancak bilgisayarınız korumalı değilse dijital paralarınızı kaybetme riskiniz vardır.

Çevrimiçi cüzdanlar

Çevrimiçi (online) cüzdanlar, bulut üstünden çalışır ve herhangi bir yerden internete bağlı bütün akıllı cihazlardan erişilebilir. Çevrimiçi cüzdanlar, diğer cüzdanlara göre daha kolay erişilebilirdir. Özel anahtarınızı çevrimiçi olarak saklar. Özel anahtarınız üçüncü bir kişi tarafından kontrol edildiğinden saldırılara ve hırsızlığa karşı daha savunmasız durumdadır.

Mobil cüzdanlar

Mobil cüzdanlar, akıllı telefondaki uygulamalarla çalışır ve oldukça kullanışlıdır. Akıllı telefonlarda sınırlı saklama alanı olduğundan genelde masaüstü cüzdanlarına göre daha küçük ve basittir.

Donanım cüzdanlar

Donanım cüzdanları, kullanıcıların özel anahtarlarını USB bellek gibi bir donanımda saklar ve diğer yazılım cüzdanlarına göre daha güvenlidir. Donanım cüzdanları paranızı çevrimdışı ve tehlikeden uzak tutarken kolayca işlem yapmanızı sağlar .Donanım cüzdanları işlemleri çevrimiçi olarak gerçekleştirse de, paralarınızı daha güvenli bir şekilde, çevrimdışı (offline) olarak saklı tutar ve buna soğuk depolama denir. Donanım cüzdanlarla işlem yapmak da basittir. Tek yapmanız gereken, donanım cüzdanınızı interneti olan herhangi bir bilgisayara takıp, şifrenizi girmektir, ardından paranızı gönderip, işleminizi onaylayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  ANKR coin nedir, nereden ve nasıl alınır?

Kağıt cüzdanlar

Kağıt cüzdanların kullanımı kolaydır ve en yüksek düzeyde güvenlik sağlarlar. Kağıt cüzdanı kullanmak için özel ve açık anahtarlarınızı bir kağıt üzerine çıktısını almanız yeterlidir. “Kağıt cüzdan” terimi, anahtarlarınızın çıktısını ifade etmek için kullanılsa da, şifre oluşturulmak için kullanılan yazılımı da ifade eder. Kağıt cüzdanınıza Bitcoin gönderme işlemi, yazılım cüzdanınızdan kağıt cüzdanınızda gösterilen adrese para aktarmayla gerçekleştirilir.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.