Dün Bitcoin başta olmak üzere kripto para fiyatlarının bir anda düşüşe geçmesi çoğu yatırımcıyı panikletse de, bazı kripto para birimlerinin piyasanın genel yöneliminin aksine yükselişe geçmesi dikkat çekti. Bunlardan biri son zamanlardaki yükselişiyle zaten birçok yatırımcının gündeminde olan Dogecoin olurken, ismini ve simgesini yine bir köpekten alan Shiba Inu isimli coin ise yüzlerce kar artarak gündeme geldi.

Shiba Inu (Shiba Coin) nedir?

Shiba Inu, ismini bir Japon süs köpeğinden alan kripto para birimidir. Aynı Dogecoin örneğinde olduğu gibi, çok yüksek arzı ve çok düşük fiyatı olan, belli bir projeye ve temele dayanmayan, piyasada “shitcoin” olarak tabir edilen bir dijital para birimidir.

Shiba Inu Coin (SHIB Coin, SHIB) tamı tamına 100 trilyon adet piyasa arzına sahiptir. Ayrıca arzının önünde bir sınır yani bir engel yoktur. Bu anlamıyla Dogecoin gibi sınırsız arza sahiptir.

Yazımız yayına hazırlandığı sırada SHIB Coin ülke çapında Twitter’da TT durumdaydı ve 1 SHIB Coin 0.00000246 Dolar’a eşitti. Yani 1 Dolar karşılığında 400 bin adet SHIB Coin alınabiliyor. Bunun yanında Akita Coin de şu sıralarda popüler olmuş durumda. Akita Coin ve Shiba Coin, Gate.io borsasından alınıp satılabiliyor. Bu linke tıklayıp üye olup işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Elon Musk tweet attı, yanlış anlaşılınca fiyatı patladı

Daha önce Dogecoin hakkında attığı twitlerle her paylaşım sonrası DOGE fiyatlarının artmasına neden olan ünlü iş insanı Elon Musk’un geçtiğimiz gün attığı bir Twitte Shiba Inu ifadesini kullanması sonucu SHIB Coin birden popüler oldu. Oysa Elon Musk büyük ihtimalle ya gerçekten bir köpekten, ya da bazı yorumculara göre Dogecoin’in simgesi olan Shiba Inu köpeğinden bahsediyordu. Ancak Musk’ın twiti üzerine yatırımcılar hem Dogecoin’e hem de SHIB Coin’e akın etti. SHIB Coin’in düşük fiyatı ve çok yüksek arzı nedeniyle 10 Dolar gibi küçük yatırımlar karşılığında milyonlarca sahip olunabilmesi birden talebi arttırdı ve SHIB Coin fiyatları uçtu.

İlginizi Çekebilir:  ETF nedir? ETF nasıl alınır, Bitcoin ETF nedir, Bitcoin ETF nasıl alınır?

Dogecoin, 0.40 doları aştı, hedefini 1 dolara sabitledi

Öte yandan Dogecoin de dünkü düşüşten yatırımcılarını karla çıkaran bir başka coin oldu. “Bir şaka coin’i” olarak başlayan ve Elon Musk başta olmak üzere yatırımcıların spekülasyonlarıyla hızla yükselen Dogecoin, daha bir ay öncesine kadar 0,1 Dolar bile değilken, son dönemde hızla yükselerek yazının yayımlandığı an itibariyle 0,4 Dolar’a erişti. Yorumcular yeni hedefin 0,5 Dolar olduğunu, yıl sonuna kadar ise 1 Dolar’ı geçmesinin çok yüksek ihtimal olduğunu belirtiyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!
Kaan Göktaş

ex gazeteci, nevzuhur (gölge) yazar, içerik geliştirici, seo gurusu, kripto para ilgilisi.