Mario Mazzola adlı İtalyan-Kübalı kripto girişimcisi, Küba için ülkedeki ilk merkeziyetsiz eşler arası bir Bitcoin borsası olan Qbita Exchange’i hayata geçirdi.

Öncesinde Bitcoin cüzdanı Qbita’nın yaratan girişimci, bunu bir kripto para borsasıyla destekledi ve ablukalara, ambargolara ve ada ulusunu vuran mali yaptırımların üstesinden gelmek konusunda usta olan Küba halkını, kripto parayla tanıştırdı.

“Qbita Exchange’i kurdum çünkü Küba’da Bitcoin’in gerçek bir zorunluluk olduğuna her zaman biliyordum.” diyen Mazzola, Küba’nın dünyanın diğer bölgelerine yetişebilmesi için ülkenin Bitcoin’leri kolay ve güvenli bir şekilde satın alması, kullanmak ve saklamak için araçlara ihtiyacı olduğunu söyledi.

Başkent Havana’daki Devrim Meydanı.

“Qbita tam Kübalılar’a göre bir platform”

Kripto için devlet nazarında hiçbir düzenleyici olmamasına rağmen, geçen yıl Kasım ayında Bitcoin cüzdan Qbita cüzdanı piyasaya sürüldü. Dünyanın herhangi bir yerinde çalışması için tasarlanan, ancak özellikle veri sıkıntısı çeken Kübalılar’ın ihtiyaçlarını karşılamak için yaratılan cüzdanın kurulumu yalnızca 1 MB sabit disk alanı ve nispeten az bant genişliği ile gerçekleştirilebiliyor.

Mazzola’ya göre Qbita Exchange, Paxful ve LocalBitcoins gibi diğer eşler arası borsalarla benzer hizmetlere sahip, ancak her ikisi de Kübalılar için iyi değil, çünkü her birinin “küçük bir sorunu” var. Girişimci, Paxful’un Küba’yı aktif olarak engellediğini söylerken, Local Bitcoins’in de müşteri bilgisi istediğini belirtti ancak Qbita’nın bunları müşterilerine yaşatmadığını ifade etti ve “Tam Kübalılar’a göre bir platform” dedi.

Kübalı girişimci, hiçbir reklam faaliyeti yapmadıklarını ve borsanın adının ağızdan ağıza yayıldığını belirtti. Mazzola, Qbita borsasının duyurulmasından bu yana, mobil uygulamanın kayıtlı indirme sayısının 850’den 1.100’e yükseldiğini ve sadece bir haftada% 30 artış gösterdiğini de sözlerine ekledi.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!