Küresel gelişmeler doğrultusunda Koronavirüs salgınının ekonomik etkilerine yönelik endişeler ve petrol fiyatlarındaki keskin düşüşün etkisi ile dünya ekonomisinde büyük çalkantıya yol açtı. Peki altın, dolar, petrol ve Bitcoin’de bundan sonra neler olacak?

Amerika Merkez Bankası (FED)’in, 3 Mart 2020 tarihinde olağanüstü bir toplantı yaparak faizi yarım puan düşürmesi, dünya genelinde 110 bin vakayı aşan Koronavirüs’ün yaydığı korku ve Rusya’nın geçen haftalarda OPEC’in istediği petrol arzı kesintisini yapmaması sonrasında Suudi Arabistan’ın arz artırımı ve fiyat indirimi hamlesi sonucu brent petrolün varil fiyatı 30 dolara kadar geriledi. Bu olayların baskısı 2008’de yaşanan global ekonomik krizdeki satış baskısına benzer bir piyasa yarattı.

Görsel: Reuters

Euro, dolar ve Bitcoin’de son durum ne?

Suudi Arabistan, Dubai, Abu Dabi, Katar ve Kuveyt’teki ana hisse senedi endeksleri, 1991’deki Körfez Savaşı’ndan bu yana en büyük düşüşünü kaydetti. Ayrıca Rusların fiyatları düşürme politikası Suudi Arabistan’da borsanın yüzde 7 değer kaybettiği bu gelişme Suudi Aramco’nun hisselerini de vurdu ve yüzde 6 değer kaybetti.

Dün gün içinde Dolar/TL 6.10 seviyesinin üzerinde seyreden kur, şu suralarda 6.08 seviyesinden işlem görüyorken güne 7.10 TL seviyesinde başlayan Euro/TL kuru şu dakikalarda 7.03 TL seviyesinde bulunuyor.

Gram altın fiyatı güvenli liman etkisiyle 339 liranın üzerini görerek tarihi rekor kırarken; altının ons fiyatı 1700 doları aşarak 7 yılın zirvesini gördü. Çeyrek altın fiyatları 536.64 liradan, Cumhuriyet altını ise 2 bin 201 liradan alıcı buldu.

Global kripto para pazarından son 24 saat içinde 21 milyar dolar çıktığı gelişmeler sonrası düşüş eğiliminde olan Bitcoin’de fiyat daha da aşağı çekildi ve bir günde yüzde 10 düşerek 8 bin 700 dolardan 7 bin 980 dolar seviyesinde seyretmeye başladı.

İlginizi Çekebilir:  Bakkt, Bitcoin vadeli işlemlerin tarihini açıkladı
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.