Kusama, Polkadot ağının denetlenmemiş ve rafine edilmemiş erken bir sürümüdür. İşlevi geliştiricilerin bir paralel zincir (parachain) oluşturarak Polkadot ağının yönetişim, stake etme ve işlem doğrulama işlevlerini gerçek ortamda simüle ederek denemelerine olanak sağlayan bir test alanı yaratmaktır. Kusama Coin (KSM) de bu ağın token’idir.

Kusama (KSM) coin ne işe yarar?

Substrate ve Polkadot ile aynı kod tabanında çalışan, özel bir blockchain (blok zincir) ağı olan Kusama, Polkadot ağında yenilikler yapmak isteyen geliştiriciler ya da Polkadot’ta dağıtım yapmak isteyenler için bir test ortamıdır. 2019 yılında yine Polkadot ekibi tarafından geliştirilmiştir.

Kusama, Parity Technologies ve Polkadot’un arkasındaki isim olan Web3 Vakfı’nın geliştirdiği en son teknolojileri, son kullanıcıya açılmadan önce geliştiricilere sunar. Kusama, parçalanmış blok zincirleri ve açık yönetişim ilkesi ile çalışır, bu sayede pazarların ve uygulamaların olgunlaşması için ölçeklenebilir bir altyapı sunar.

Kusama ağı sayesinde geliştiriciler kendi blok zincirlerini oluşturabilmektedir. Platformun en önemli özelliği hızdır. Bu sayede geliştiricilerin risk almasına da imkan tanıyarak, büyümelerini mümkün kılar. Kusama ağına giriş ücreti düşüktür, buna rağmen ileri bir teknoloji sunmaktadır. Bu sayede geliştiriciler özel ve çok zincirli block chain’ler meydana getirebilir.

Kusama ağ katılımcıları, ağın gelişimini oylar ve kontrol eder. Yani Kusama ağı, bu katılımcı topluluğuna aittir. Ayrıca Kusama ağına katılanlar, Polkadot’un prestijli küresel markasından ve Polkadot geliştirici ekibinin donanım ve bilgisinden de faydalanabilmektedir. Kusama ağında hazırlanan ve test edilen uygulamalar, hayata geçtikten sonra Polkadot ağına taşınabilir.

Polkadot ICO’sunda DOT elde edenlere, ücretsiz olarak Kusama Coin (KSM) verilmiştir. Bu yüzden Kusama ağının yönetimi büyük oranda Polkadot’un DOT sahiplerinden oluşur.

Kusama Coin (KSM), Polkadot’un da değerlenmesine paralel olarak son 1,5 yıl içinde 300 katın üzerinde değer kazanmıştır. 2019 sonlarında yaklaşık 1 Amerikan Doları ile fiyatlanan Kusama Coin (KSM), 2021 başında ise yaklaşık 300 Amerikan Doları’na ulaşmıştır.

İlginizi Çekebilir:  WazirX Coin (WRX) nedir, nereden ve nasıl alınır?

Kusama Coin (KSM) ağı ile tasarlanan projelerden biri, yakın gelecekte Mars’ta koloni oluşturulması halinde, Mars ile Dünya arasında veri transfer aktarımını gerçekleştirecek bir “uzay ağı” projesidir. Öte yandan bir başka proje de, sesli telefon görüşmelerinin blok zinciri teknolojisi altyapısı ile yapılması ve telefon dinleme, telefondan yer tespiti gibi güvenlik ve gizlilik ihlallerinin önüne geçmek için geliştirilmektedir.

Kısacası Kusama ağı, gelecekte hayatımızda olacak birçok işlevsel teknolojinin tohumlarının atıldığı yerdir.

Kusama (KSM) coin hangi borsalardan nasıl alınır?

Kusama Coin (KSM) piyasaya toplamda 9,6 milyon adet sürülecektir. Şu an bunun yaklaşık 8,4 milyon adedi dolaşımdadır. Piyasa değeri 1,8 Milyar Dolar, kripto para piyasasındaki sıralaması ise 46’dır.

Yazının yayımlandığı tarihte 1 Kusama Coin (KSM) 218 Amerikan Doları’na eşittir.

2020 Ocak ayında 0.9 Amerikan Doları ile dip seviyeyi gören Kusama Coin (KSM), 2021 Şubat’ında 296,6 Amerikan Doları ile kendi rekorunu kırmıştır.

Kusama Coin (KSM), Binance kripto para borsası üzerinden önce Türk Lirası yatırılıp USDT (Tether) ya da BUSD (Binance USD Coin) alınıp, sonra Kusama Coin (KSM)’ye çevirilerek alınabilir. Ayrıca Kusama (KSM) coin, Türk borsaları arasında henüz listelenmezken, yurtdışında Binance, KuCoin, Bitfinex, Huobi Global, Kraken, Crypto.com, Gate.io, OKEx, Hotbit, Bittrex gibi büyük borsalardan alınıp satılabiliyor ve transferi (alma ve gönderme, yatırma ve çekme) işlemleri yapılmaktadır.

Kusama (KSM) coin’i satın almak için bu linke tıklayıp üye olup, işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra kripto paranızı satın alabilirsiniz.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!