Fransa merkezli popüler donanım cüzdanı Ledger, bugün 1 milyondan fazla müşteriye ait verilerin bir hacker forumunda sızdırıldığını açıkladı. CEO Pascal Gauthier, donanım cüzdanlarının şifrelerini veya 24 kelimeyi herhangi bir kişiyle paylaşmadıkları sürece varlıkların tehlikede olmadığını bildirdi.

Donanım cüzdanı Ledger bugün, Haziran ayında ele geçirilen bir veritabanının ayrıntılarının hafta sonu boyunca kötü şöhretli bir çevrimiçi bilgisayar korsanlığı forumu olan RaidForums’da ifşa edildiğini ifade etti ve bu bilgilerin herkes tarafından erişebileceği bir şekilde sızdırıldığını belirtti.

Ledger’dan kullanıcıları rahatlatan açıklama geldi

Sosyal medya hesaplarında konuyla ilgili açıklama yapan Ledger, ayrıca kullanıcıların mail adreslerine yolladığı bilgilendirici mailde şu ifadeleri kullandı:

“Dün Raidforum’daki Ledger müşteri veri tabanının içeriğinin dökümü hakkında bilgilendirildik. Hala araştırıyoruz, ancak ilk işaretler bize bunun Haziran 2020’den itibaren e-ticaret veritabanımızın içeriği ile ilgili olabileceğini söylüyor. Olayın gerçekleştiği sırada Temmuz ayında, mevcut günlüklerin adli incelemesini yürütmek için harici bir güvenlik kuruluşuyla anlaştık. Günlüklerin bu incelemesi, yaklaşık 1 milyonun çalındığını ve 9.532 daha ayrıntılı kişisel bilgiyi (posta adresleri, ad, soyad ve telefon numarası) doğrulamamızı sağladı. Dün kamuya açıklanan veri tabanı, müşterilerimizin posta adresi, soyadı, adı ve telefon numarası gibi yaklaşık 272.000 detaylı bilginin daha geniş bir alt kümesinin sızdırıldığını gösteriyor. Bu amaçla daha önce güncellenen bir SSS (Sıkça Sorulan Sorular) makalesi yazmıştık. Bu veri ihlali, donanım cüzdanlarımızın güvenliğiyle bağlantılı değildir ve kripto para birimi fonlarınız güvendedir. Ayrıntılı güvenlik önlemlerimiz nedeniyle, saldırganlar kurtarma ifadeniz ve özel anahtarlarınız gibi hassas bilgilerinizi çalamaz. Kontrolü elinde tutan ve bu bilgilere erişebilecek tek kişi sizsiniz.”

“Bilgilerinizi asla paylaşmayın”

“Bu veri ihlalinin donanım cüzdanlarımızla veya Ledger Live güvenliğiyle bağlantılı olmadığını ve kripto varlıklarınızın güvende olduğunu ve tehlikeye atılma tehlikesi olmadığını unutmamak önemlidir. Kapsamlı güvenlik planımız nedeniyle, saldırganlar siz vermedikçe kurtarma ifadeleri ve özel anahtarlar gibi hassas bilgilerinizi çalamaz. Kontrolü elinde tutan ve bu bilgilere erişebilecek tek kişi sizsiniz. 24 KELİMEYİ KİMSEYE VERMEYİN. Ledger ASLA sizden 24 kelimenizi istemeyecektir. Ne mail, ne telefon ne de SMS yoluyla sizden herhangi bir bilgi talep etmeyecektir. Bu gibi iletilere itibar etmeyiniz.”

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!