Tanınmış bir makro yatırımcı olan ve finans medya platformu Real Vision CEO’su Raoul Pal’e göre Libra, herkesin kendi dijital para birimini yaratabileceği yeni bir finansal sistem için zemin hazırlıyor.

Pal, Facebook’un hayata geçirmeye çalıştığı dijital parası Libra‘nın diğer şirketlere ve endüstri gruplarına, teknoloji şirketlerine yeni özel para birimleri yaratmaya ilham vermesi nedeniyle önemli olduğunu savundu.

Makro yatırımcı, “Google‘ın da kendi parası olabilir, kendilerine ait petrol piyasaları olabilir, özel sektördeki her şirketin kendine ait bu konuda girişimleri olabilir” dedi ve “Bitcoin gibi bağımsız para birimleri olabilirler. Harmanlanmış kurumsal para birimleri olabilir. Herhangi bir şey olabilir.” şeklinde konuştu.

“Libra rezerv para birimi olmayacak”

Pal, podcast yayınında, “Libra’nın size söylediği rezerv para birimi olmayacağıdır. Sahneyi hazırlayıp, şişeden cini çıkardığında herkesin bir para birimi yaratabileceğini gösterecek. Bitcoin bunun açıkça bir başlangıcıydı. Libra, bunu temel varlık yönetimlerini kullanarak yapacak” dedi.

Birden fazla dünyaca ünlü şirket tarafından desteklenen Libra, bu ayın başlarında Dolar, Euro gibi para birimlerince desteklendiği belirtilen çoklu para birimi modeline geçtiğini açıklamıştı. Facebook, bu hamleyi düzenleyicilerin baskısından kurtulmak için yapmıştı.

Facebook’un Libra’sı önemli değişikliğe gitti

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.