Daha önce ABD Hazinesi’nde görev yapmış, HSBC’nin baş hukukçusu Stuart Levey, Facebook’un kripto para girişimi Libra’nın yönetim organı Libra Vakfı’nın CEO’su olarak atandı.

Libra Vakfı’ndan yapılan açıklamada, Stuart Levey’in Libra’nın ilk CEO’su olarak atandığını duyurmaktan memnuniyet duyulduğu ifade edilirken Levey, derneğe kamu ve özel sektörde bankacılık, düzenleyici politika ve ulusal güvenlik konularını aşan bir liderlik deneyimine sahip olduğu ve daha öcne 64 ülke ve bölgede varlığıyla dünyanın önde gelen finans kuruluşlarından biri olan HSBC’nin Hukuk Müşaviri olarak görev yaptığı belirtildi.

Bush ile Obama döneminde ABD Hazinesi’nde görev aldı

Levey, HSBC’de görev almadan önce, Levey ABD Başkanları George Bush ve Barack Obama yönetimi sırasında Terörizm ve Finansal İstihbarat Hazine Müsteşarlığı’nın ilk sekreteri olarak görev yaptı. Görev süresi boyunca, Levey, yasadışı finans ile mücadele için ABD ve uluslararası politika belirlenmesinde aktif rol oynadığı açıklandı.

Atamayla ilgili mutluluğunu ve memnuniyetini dile getiren Levey, “Küresel ödeme ortamını dönüştürmek için teknolojinin gücünden yararlanmak için ileriye doğru cesur bir yol çizen Libra Vakfı’na katılmaktan onur duyuyorum. Teknoloji, bireylerin ve işletmelerin para göndermesini ve almasını kolaylaştırmak ve finansal sistemin dışında kalan bir milyardan fazla insanı güçlendirmek için fırsat sağlıyor, hepsi de yasadışı finansal durumları tespit etmek ve caydırmak için sağlam kontrollere sahip aktivite. Bu vizyonu gerçekleştirmek için hükümetler, düzenleyiciler ve tüm paydaşlarımızla yakın işbirliği içinde çalışmayı dört gözle bekliyorum ”dedi.

Libra, geçtiğimiz günlerde ABD Doları, Euro gibi güçlü birliklerin ve ülkelerin para birimlerine ve devlet tahvillerine dayalı tek bir küresel para oluşturmak için whitepaper’da değişiklik yaptıklarını açıklamıştı.

Facebook’un kripto parası Libra nedir?

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!