Lightning Network, Bitcoin için kullanılan yeni bir para transferi sistemidir. Lightning Network projesinin mucitleri Joseph Poon ve Thaddeus Dryja’dır. Poon ve Dryja 2015 yılında bu sistemi kurmuşlardır. Sistem, Bitcoin’in en temel sorunu olan para transfer hızı ve yüksek transfer ücreti üzerine odaklanmaktadır. Bitcoin blok zinciri dışında bir çözüm olarak geliştirilmiştir. Bitcoin dışında diğer Altcoin’lere de uygulanabilmektedir.

Bitcoin’in anlık işlem kapasitesi şu an için saniye başı maksimum 7 işlemdir. Yeni kullanıcıların da sisteme dahil olmasıyla birlikte onaylanması gereken transfer işlemi sayısı artmaktadır. Sayısı artan işlemler sebebiyle de işlem başına ortalama onay hızı epey yükselmektedir. Bitcoin’in paraya alternatif olabilmesinin önündeki en büyük engel bu sorundur. Blok zinciri ağındaki bu yoğunluğu gidermek amacıyla başlanmış bir projedir.

Lightning Network Nasıl Çalışır?

Lightning Network, Bitcoin blok zinciri üstüne eklenen ama zincir dışı olan bir transfer ağıdır. Sistem Bitcoin’de de olduğu gibi Peer to Peer yani iki kişi arasında çalışır. Kullanımı için karşılıklı transfer kanalları yaratılmalıdır. Kişiler transfer kanalı açtıktan sonra transfer işlemini gerçekleştirebilirler. Yeni transfer kanalının oluşturulma işlemi Bitcoin Blok Zinciri üzerinde gerçekleşse bile bu kanala ait tüm hareketler Bitcoin Blok Zinciri ile alakasızdır. Bu yüzden, gerçekleşen transfer işlemleri hızlı ve düşük masraflı gerçekleşir.

Bu kanallara node adı verilir, bir node açmak içinse, kişiler multisig (çoklu-imza) cüzdan oluşturmalıdır. Ancak cüzdandaki kripto paralara ulaşabilmek için multisig cüzdanı oluşturan tüm kişilerin private key’ine ihtiyaç duyulur. Bu durumda bir taraf, diğer tarafın izni olmadan cüzdandaki paralara ulaşamayacak demektir.

Örneğin Ahmet, Lightning Network üzerinden Mehmet ile Bitcoin transferi gerçekleştirmek istiyor. Bu durumda ikisinin ortaklaşa bir multisig hesap oluşturmaları sonra node kurmaları gerekmektedir. node bir nevi akıllı sözleşme işlevindeyken, multisig cüzdan kasa görevi görmektedir. Açılmış olan node kapatılmadığı sürece diledikleri gibi transferlerini gerçekleştirebilirler.
Kullanıcılar, süreç içerisinde Bitcoin blok zinciri ile sadece iki defa etkileşime girer, biri node’u kurarken, diğeri node’u kapatırken. Bu sayede gerçekleştirilmek istenen işlemler daha hızlı bir şekilde hayata geçirilebilir.

İlginizi Çekebilir:  FATF'den kripto kararı: Herkes bilgileri paylaşacak

Node Ağlarının Birleşmesi

Ahmet ve Mehmet örneğine birde Hasan’ı ekleyelim. Ahmet ve Mehmet’in node’u hala duruyor varsayalım. Mehmet ile Hasan daha önceden aralarında node kurmuş olsunlar. Bu durumda, eğer Ahmet, Hasan’a Bitcoin transfer etmek isterse, yeni bir node kurmasına gerek kalmadan mevcut ağlar arasındaki bağlantı sayesinde işlemini gerçekleştirebilir. Sistem içerisinde birçok Node olabilir, ama akıllı sözleşme, Node’lar arasındaki en kısa yolu seçecektir.

Lightning Network Artıları ve Eksileri

Bitcoin Blok Zinciri üzerindeki yoğunluğu azaltabilme potansiyeli, Neredeyse anlık transfer hızı, 0,00000001 Bitcoin yani 1 Satoshi’ye kadar transfer imkanı artıları arasında sayılabilir. Eksileri arasında da çevrimdışı işlem yapılamaması, Büyük ödemelerin yapılamaması, node açılımının Bitcoin blok zinciri üzerinde gerçekleşmesi sayılabilir.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde Siyaset Bilimi öğrenimi görmekteyim, geleceğin politikalarının kripto paralar ve getirdikleri teknolojilerden geçeceği görüşüne sahip olduğum için yaklaşık 3 yıldır kripto paralarla ilgileniyorum.