Limit emirleri, emir sekmesinde belirli bir fiyat limiti ile belirlenen emirlere denir. Fiyatların limiti sizin tarafınızdan belirlenir, limit emri belirlediğiniz zaman alım ve satım işlemi piyasanın sizin belirlediğiniz miktarlara gelmesi durumunda gerçekleşecektir. Bu sayede belirleyeceğiniz limitler ile olası alım ve satım fırsatlarını kaçırmamış olur, piyasa fiyatından daha düşük miktarlara varlıklarınıza sahip olabilir ya da daha yüksek fiyata satış yapabilirsiniz.

Bazı borsalarda alım satımları piyasa fiyatı ile belirlemeyip limit işlemi gerçekleştirirseniz nispeten uzun vade bir işlem olacağı için emir defterine işlenecektir ve hemen işleme alınmadığı için, komisyon masraflarından tasarruf edebilme ihtimaliniz olacaktır. 

limit emirleri ile ilgili görsel sonucu

Limit emirleri nasıl kullanılır?

Bugün, borsaya girdiniz ve fiyatlara baktınız bir de ne göresiniz Bitcoin 6,150 dolar bandına yükselmiş, siz bu yükselişin 6,200 dolara kadar devam edeceğini ancak 6,200 dolardan sonra bir düşüş yaşayacağını düşünüyorsunuz diyelim. Bu durumda limit emri sekmesine gidip fiyat olarak 6,200’ü ve miktar olarak da portföyünüzün dilediğiniz kısmını giriyorsunuz. Birtakım borsalarda portföyünüzü daha hızlı ve kolayca bölmenize yarayacak yüzde seçenekleri bulunabilir, bu yüzdelere tıklayarak portföyünüzün %25, %50, %75 veya tamamını tek tuş ile belirleyebilirsiniz.

Bütün bunların dışında, limit emirleri sadece sizin belirlediğiniz fiyatlara ulaşınca gerçekleşeceği için bu işlemler fiyatlar gerçekleşinceye kadar açık olacaktır. Eğer belirlediğiniz emri kaldırmak veya düzenlemek isterseniz yine aynı şekilde iptal etme ve düzenleme hakkına sahipsiniz.

Limit emirleri ne zaman tercih edilir

Limit emirleri genellikle alım veya satım için acelenizin olmadığı, yaptığınız tahminlerin olası gözüktüğü dönemlerde yapılmalı. Paraya sıkışan bir yatırımcının limit emri uygulaması ve beklemesi çok akıl karı olmayacaktır. Limit emirlerini yatırımcılar genellikle direnç ve destek noktalarına yerleştirmeyi tercih ederler. Bütün bunlar dışında portföyünüzün tamamını dilediğiniz miktarlara bölerek dilediğiniz fiyatlara emir girebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Dünyanın en popüler 10 kripto para borsası
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde Siyaset Bilimi öğrenimi görmekteyim, geleceğin politikalarının kripto paralar ve getirdikleri teknolojilerden geçeceği görüşüne sahip olduğum için yaklaşık 3 yıldır kripto paralarla ilgileniyorum.