Medya ve İletişim, Ödeme Sistemleri ve Bilgi Teknolojileri alanlarında ABD’de hizmet veren Moffett Nathanson Araştırma Şirketi’nde analistlik yapan Lisa Ellis, Facebook’un çıkaracağı kripto paranın Bitcoin veya Ethereum gibi olacağını söyledi.

Facebook’un planlanan kripto parasıyla ilgili spekülasyonlar gittikçe artıyor. Bağımsızlık ve merkeziyetsizlik gibi temel özellikleri göz ardı eden bir analiste göre, Facebook Coin, Starbucks ödül puanlarından ziyade daha çok Bitcoin veya Ethereum’a benzeyecek.

Teknolojiyle ilgilenen gazetecilere göre, kendi dijital token’ını tasarlayan Facebook, Telegram ve Signal gibi sosyal ağlar, bununla sayıları milyarları bulan kullanıcılarına kendi ödeme sistemleri aracılığıyla internet üzerinden alışveriş yapma imkanı sunmayı amaçlıyorlar.

Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg

Ellis’e göre, Facebook’un kripto parası daha çok en büyük kripto para birimleri gibi olacak ve onlara benzeyecek. Daha da ileri giden analist, Facebook Coin’in Ethereum’daki gibi bağımsız bir kurul tarafından yönetilen halka daha açık bir kripto para olacağını düşünüyor.

“Facebook Coin veya belki de Facecoin adı ne olursa olsun bunun Bitcoin veya Ethereum gibi en büyük kripto para birimlerinden birine benzeyeceğini düşünüyorum. Tahminimce Starbucks gibi şirketlerin kullandığı iç ödeme veya sadakat sistemlerine benzemeyecektir.”

Ellis, Visa, Mastercard ve PayPal gibi ödeme devlerinin de potaya gireceğini söylerken Facebook’un çıkaracağı kripto paranın bu ödeme devlerine gerçekten katkı sağlayacağını öne sürüyor ve bu konuyla ilgili “Eğer Facebook açık bir dijital cüzdan ve ödeme butonu oluşturacaksa, kendi cüzdanında çeşitli kart tabanlı ödeme yöntemlerini etkinleştirmek için Apple Pay, PayPal veya Google Pay gibi Visa ve Mastercard’la iş birliği yapması gerekir.” ifadelerini kullandı.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!