Litecoin’in zincirine ait metrikler, 2019’daki ikinci yarılanmadan sonra yavaşladı. Ancak bununla birlikte ağdaki aktif adres seviyesi son 8 ayın en yüksek seviyesine (141,676) ulaştı.

BitInfoCharts isimli platformdan topladığımız verilere göre, 1 Ocak’da benzersiz adreslerin sayısı 34,273 civarındaydı. 

Aktif adres sayıları en son yarılanma etkinliğinden 5 gün sonra 262,573 ile 10 Ağustos’da yükselmişti. Bunu takiben, benzersiz adres sayısının 125.420’ye ulaştığı 17 Ağustos 2019 dışında başka bir gün ne yazık ki olmadı.

O günden bu yana, sayılar Litecoin ağındaki diğer metriklerle birlikte benzer şekilde düşüş gösterdi. İlginç bir şekilde, ortalama işlem değeri grafiği de, söz konusu artıştan hemen sonra olumlu yönde hareket etmiştir.

Toz Saldırısı

AMBCrypto, Litecoin’in aktif adreslerinin arkasında garip bir ağ etkinliği gördüğünü belirtmişti. Binance Akademi Proje Lideri James Jager ise, yapılan saldırıyı 20 Ağustos’da ilk olarak tanımlayan kişi oldu. 

Diğer taraftan Litecoin.com’dan Franklyn Richards, aktif adres sayısının düşmeden önce 70,000’in üzerine çıktığını ve testere dişi benzeri bir desen yaptığını belirtti.

Bu davranış, Ocak ayı ve Şubat ayının ikinci yarısında üç kez ufak ufak devam etti. Özellikle toplam işlem sayısı da aynı dönemde herhangi bir artış kaydetmedi. Gönderilen ortalama varlık ile bir korelasyonun olduğunu söylemek zor.

Toz saldırısı deyimi ise, aslında bir dolandırıcının hedef kriptoya en küçük kripto parami olan 1 Litoshi’yi göndermesiyle adını almıştır. Gönderilen miktar oldukça ufak bir meblağ olduğundan, kurbanın bu işlemi fark etmesi oldukça zordur. Dolayısıyla adı toz parçacığı kadar Litoshi’lerden gelmektedir. Hedefe alınan kullanıcı bir sonraki işlemini anonim araçlar kullanarak bile gerçekleştirse de, küçük miktar kötü niyetli kişiler tarafından Litecoin’in takip edilebilmesine olanak sağlayacaktır. 

Yapılan bu saldırıdan sonra, Litecoin Vakfı kullanıcılarına fonlarını işlemeleri için farklı adresler kullanmalarını tavsiye etmişti, blockchain gözetim araçlarını şaşırtmak içinse VPN kullanılması yine Vakıf tarafından önerildi. Ayrıca toz saldırısına uğrayan bir kurban, tüm parasını başka bir kripto paraya çevirerek izlenmesini önleyebilir.

İlginizi Çekebilir:  Bitcoin'in anlık rallisi neye işaret? Bitcoin'in dikkat çekme çabası mı?
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde Siyaset Bilimi öğrenimi görmekteyim, geleceğin politikalarının kripto paralar ve getirdikleri teknolojilerden geçeceği görüşüne sahip olduğum için yaklaşık 3 yıldır kripto paralarla ilgileniyorum.