Halving, Türkçe anlam olarak “yarılanma” demektir. Bitcoin, Bitcoin Cash, Litecoin gibi madencilik ile üretilen dijital para birimlerinde, madencilere blok başına verilen ödülün belirli zamanlarda yarıya düşürülmesine “halving” yani “yarılanma” denir. Madencilik ile üretilen dijital para birimlerinde madencilerin görevi, para birimini üretmenin yanında blok zincirindeki (block chain) işlemlerin yani para transferlerinin onaylanmasıdır. Yani madenciler kripto para birimlerinde hayati öneme sahiptir. Madenciliğin bitmesi ya da yavaşlaması, söz konusu sistemin duraksamasına ve hatta çökmesine neden olur. Madenciliğin bir başka işlevi de söz konusu dijital para biriminin maksimum arzının belirli olması nedeniyle, arz-talep dengesini korumak, belirlenen miktarın üzerinde üretim yapılmayarak enflasyonun önüne geçmektir.

İşte “halving”, “yarılanma” kripto para birimlerinin madencilik işlemlerinde madencilere verilen ödüllerin belirli aralıklarla kasıtlı olarak yarıya düşürülmesidir. Bunun iki önemli sebebi vardır : Söz konusu kripto para birimine başından beri madencilik yapan kullanıcıların, yeni gelen madencilere karşı ödüllendirilmesi. Böylece en başından beri madencilik yapanlar, daha az halving’ten etkilendikleri için, en son gelenlere göre daha fazla kazanmış olacaklardır. İkinci olarak ise, hızlı ve yüksek üretimin önüne geçilerek, tüm arzın kısa zamanda üretilmesinin, sonra da madenciliğin bitmesinin önüne geçmek. Üretimin daha uzun yıllar boyunca sürmesi, madencilerin sistemde daha uzun süre kalmasına, böylece işlem onayları gibi kritik işlevlerin de yürütülmesine neden olur.

Litecoin Halving nedir? Litecoin ne zaman yarılanacak?

Litecoin (LTC), Bitcoin blok zincirinden hard fork yani sert çatallanma ile ilk ayrılan kripto para birimi olmuştur. 2011 yılında piyasaya sürülen Litecoin, ilk altcoin’dir. Ortaya çıkış amacı, Bitcoin blok zincirinde görülen başta yavaşlık olmak üzere bazı sorunlara çözüm alternatifi sunmaktır. Bitcoin gibi madencilik sistemi ile üretilen Litecoin, toplamda 84 milyon adet arz edilecektir. Aynı madencilik ile üretilen diğer para birimleri gibi Litecoin’de de zaman zaman halving yani yarılanmalar gerçekleşmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Avrupa'da artan 'dijital gümüş' talebi sonrası ilk Litecoin ETP'si listeleniyor

Litecoin ağında her 4 senede bir halving yani yarılanma gerçekleşmekte ve madencilere verilen ödül yarıya düşürülmektedir.

2011 yılında piyasaya çıkan Litecoin’de ilk madencilik ödülü, blok başına 50 LTC olarak belirlenmişti.

Litecoin’in ilk halving’i yani yarılanması, 2011 yılında piyasaya sürüldükten dört yıl sonra, 2015 yılında gerçekleşmiş ve blok ödülü 50 LTC’den 25 LTC’ye düşürülmüştü.

İkinci Litecoin yarılanması da Ağustos 2019’da, 1.680.000’inci Litecoin bloğu çıkarıldığında gerçekleşti ve ödül 25 LTC’den 12,5 LTC’ye düşürüldü.

Bu tarihten itibaren yaklaşık dört yıl boyunca üretilen her LTC bloğu başına madencilere 12,5 LTC ödül verilecek. Litecoin’in bir sonraki yarılanması, tahminlere göre 2023 yazında gerçekleşecek.

Litecoin halving fiyatı artırır mı?

2019’da gerçekleşen ikinci Litecoin yarılanması sonrasında LTC, kısa süreliğine 100 Dolar’ı aşarak o anki fiyatında önemli bir direnç noktasını aşmıştı.

Litecoin o zamandan bu yana, yani yaklaşık 1,5 sene içinde %100’den fazla artış daha gösterdi.

Yazının yayına hazırlandığı an itibariyle, Coinmarketcap verilerine göre 1 LTC’nin değeri 218 Dolar olarak fiyatlanıyor. Kripto para marketinde en değerli 9. para birimi olan Litecoin, piyasada dolaşımda olan 66,7 milyonluk coin arzıyla 14,5 milyar Dolar piyasa değerine sahip ve tüm arz tamamlandığında piyasa değerinin 18 milyar Dolar’a erişmesi bekleniyor.

Litecoin, 2017 Aralık ayında 375 Dolar seviyesini görerek tüm zamanların en yüksek değerine erişmiş, 2015 yılında ise 1 Dolar ile dip yapmıştı.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!