2011 yılında Bitcoin’in bir benzeri olarak, eski bir Google çalışanı olan Charlie Lee tarafından geliştirilen Litecoin (LTC), temelde Bitcoin ile aynı prensiplerle çalışsa da, BTC’deki bazı hataları görüp düzeltmek amacı taşımaktadır.

Aynı şekilde Bitcoin gibi herhangi bir merkezi yapıya (hükümet, merkez bankası, banka, şirket, finans kurumu vb.) bağlı olmayan ve block chain (blok zinciri) teknolojisi altyapısı ile çalışan Litecoin (LTC), piyasaya ilk çıkan dijital para birimlerinden biri olmanın avantajıyla (hatta ilk “alt coin” olmasıyla) bilinirlik ve popülerlik kazanmıştır.

“Gümüş Bitcoin” benzetmesi

Bitcoin’e göre en büyük avantajı, Litecoin (LTC) blok zincirinin daha hızlı işlemesi, bu sayede de yapılan para transferlerinin çok daha hızlı onaylanmasıdır. Bitcoin ağında her 10 dakikada bir işlenen bir blok, Litecoin ağında 2,5 dakikada bir işlenmekte yani Litecoin (LTC) 4 kat daha hızlı işlem onayı sağlamaktadır.

Litecoin (LTC), Bitcoin Core işlemcisinin çatallanması sonucunda ortaya çıkmıştır. “Gümüş Bitcoin” olarak da adlandırılan Litecoin (LTC)’in Bitcoin’den daha düşük fiyatlı olmasının sebeplerinden biri, Bitcoin’in toplam 21 milyon adet olan toplam arzının, LTC’de toplam 84 milyon adet olmasıdır. Dolayısıyla temel bir piyasa kuralı olarak, arzın fazla olması, değeri düşürmektedir.

Litecoin madenciliği de yapılıyor

Litecoin (LTC) de Bitcoin gibi madencilikle üretilen bir kripto paradır. Ancak kullandığı algoritmanın farkı nedeniyle madencilik işlemleri daha kolay ve sistem gereksinimleri daha düşüktür. Litecoin (LTC) madenciliği, mining (madencilik) için özel üretilen ASIC cihazlar ile yapılabilmekte ve Bitcoin’e oranla çok çok daha fazla kâr bırakabilmektedir. Ancak Litecoin (LTC) madenciliği Bitcoin madenciliğine engel değildir, aynı cihazlarla iki para biriminin de madenciliği yapılabilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Litecoin Halving ne zaman? Litecoin yarılanması nedir ve ne zaman olacak?

1,11 Amerikan Doları değerleme ile yolculuğuna başlayan Litecoin (LTC), tüm zamanların en yüksek değerine 375 Amerikan Doları ile 2017 Aralık’ında ulaşmıştır. Ancak kendi kurucusunun bile fiyatının zirvesinde satış yaparak düşüşüne sebep olduğu Litecoin (LTC), verimlilik açısından yatırımcıları çok fazla tatmin etmemekte, uzun vadeli bir yatırım aracı olmaktan ziyade günlük trade (alım-satım) yapılan bir para birimi olmaktan kurtulamamaktadır.

Litecoin’in piyasadaki yeri sağlam

Ancak zaman zaman yaptığı keskin yükselişler ile yatırımcılarına bıraktığı yüksek kârlar, Litecoin (LTC)’in her zaman kripto para piyasasında ilk 10’larda kendisine yer bulmasına neden olmaktadır. Kripto para analistleri, Litecoin (LTC) fiyatının olması gerekenden çok düşük seviyelerde bulunduğunu, orta vadeli fiyat hedefini de yüksek tutmuşlardır.

LTC geliştiricilerinin dünyanın en büyük ödeme altyapısı firmalarından biri olan VISA ortaklığında başlattıkları ve dünyanın ilk özgün kripto para ödeme kartı olma iddiasını taşıyan BlockCard gibi projeler hayata geçerse, bu rakamların hayal olmadığının altını çizmekte fayda var. BlockCard, Litecoin (LTC) ile ödeme yapabilmeyi sağlayan bir ön yüklemeli kripto para kartı olarak tanımlanabilir. Hatırlanacağı üzere yine içinde LTC’nin bulunduğu bir başka kripto para ödeme altyapısı sistemi olan LitePay, başarısız olmuştu.

Litecoin’i (LTC) nasıl ve nereden alabilirim?

Yazının yayımlandığı tarih itibariyle yaklaşık 185 Amerikan Doları ile değerlenen Litecoin (LTC), toplam arzı olan 84 milyon adetten yaklaşık 66,5 milyon adedinin piyasaya sürülmesi ile yaklaşık 12,3 Milyar Dolar’lık bir piyasa değerine sahiptir ve kripto para marketinde en değerli sekizinci kripto para birimidir. Tüm arz tamamlandığında yaklaşık 15,5 Milyar Dolar’lık bir piyasa değerine sahip olacağı öngörülmektedir.

Litecoin (LTC), Binance, Paribu, Bitpanda, BTCTurk başta olmak üzere tüm kripto para borsalarından satın alınabilmekte, alım-satımı ve transferi (çekme-yatırma) gerçekleştirilebilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Skale Network (SKL) nedir, nereden ve nasıl alınır?

Litecoin’i (LTC) LTC coin’i satın almak için bu linke tıklayıp üye olup, işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra kripto paranızı satın alabilirsiniz.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!