Piyasadaki hacmine göre dördüncü en büyük kripto para birimi olan Litecoin, yarılanma sonrası (halving) geçici yükseliş eğilimini sürdürmekte zorlanıyor.

Litecoin, yarılanma sonrası San Francisco merkezli kripto para borsası Coinbase‘de LTC/USD paritesinde 107,04 dolar seviyesine yükseldi. Bu yukarı yönlü hareket, paritenin pazar açıklığı sebebiyle %12,30 arttı. Parite 107,04 seviyelerine ulaştığı sırada Litecoin blok zinciri de 1,680,000 seviyesine ulaşmak üzereydi. (1,680,000) seviyesine ulaşıldıktan sonra Litecoin madencilik ödülü, 2,5 dakikada 25 Litecoin’den 12,5 Litecoin’e düştü.)

Saat 10:15 civarı, Litecoin’in bahsi geçen seviyeye ulaşmasıyla, madencilik ödülü yarı yarıya düştü. Grafik üzerinde görülebileceği gibi, yaklaşık 15 dakika sonrasında da ciddi bir düşüş yaşamaya başladı. 13.30’a kadar, fırsatı gören alım-satımcılar, karlarını alıp çekildiler. LTC/USD paritesi %9,28 değer kaybederek, 97.11 dolar seviyesine kadar geriledi. Bu durum açıkça Litecoin’in güçlü bir yükseliş eğilimi olmadığını gösteriyor, Litecoin’in sene başından bu yana %200’den daha fazla yatırım alması bekleniyordu.

Yarılanma etkisi nedir?

Yarılanma (halving) gibi olaylar, bir süre ve bir limite kadar kripto paraların arzını düşürmeye devam eder ve talebin de artmasına sebep olur. Yarılanma etkisi aynı zamanda, madencilerin kazarken alacakları ödülün azalması sebebiyle kazmayı daha maliyetli hale getirdiği için madencilere sorun teşkil eder. Neyse ki şu an için, madenciler hala sistemde Litecoin kazmaya devam ediyorlar.

Litecoin’i bundan sonra ne bekliyor?

Madencilerin bu durumu normal karşılaşması ve kazmaya devam etmesi, Litecoin’i piyasada bir avuç insanın eline bırakıyor. Litecoin’in keskin bir düzeltme yaşamasının sebebi, gün içerisinde alım satım yapanlara cazip kazançlar sunması olarak görülüyor. Büyük olasılıkla, bir önceki yarılanmada olduğu gibi, Litecoin sağlamlaştırma hazırlığı aşamasında. Son yarılanma Litecoin üzerinde fiyata pek etki etmemişti.

İlginizi Çekebilir:  İşte 2019'da en çok yükselen kripto paralar

Messari.io’dan gelen verilere göre, yarılanma sonrası bir yıllık süreç içerisinde, LTC/USD paritesi sadece %16 yükselmişti. Diğer taraftan Bitcoin ise yarılanma sonrasındaki bir yıl içerisinde, %292, iki yıl içerisinde %838, yükselerek ciddi kazançlara imza atmıştı. 25 Ağustos 2015’te gerçekleşen bir önceki yarılanmada 50 LTC olan Litecoin madencilik ödülü 25 LTC’ye düşmüştü. 5 Ağustos 2019 itibariyle önümüzdeki dört yıl boyunca çıkarılan her blok için 12.5 LTC dağıtılacak. Bir sonraki blok ödülü yarılanması ise 2023 yılının yazında gerçekleşecek.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.