Finlandiya merkezli eşler arası işlem yapılan kripto para borsası LocalBitcoins, İran‘da Bitcoin alım/satımını durdurdu.

LocalBitcoins tarafından alınan kararda İran’da yakın zamanda tüm işlemlerin durdurulacağı ve işlemlerin durdurulacak olmasından dolayı hesaplara erişim izni verilmeyeceği, İranlı olduğu tespit edilen kişilerin hesaplarının kısıtlanarak para aktarımı ve çekim işlemlerinin eğer verilen süre içerisinde LocalBitcoins platformundaki işlemlerini tamamlamaları aksi halde bütün haklarından feragat etmiş olacakları bildirildi.

Telegram’ın yakın zamanda yasaklanmasının ardından gelen bu haberle hayâl kırıklığına uğrayan İran halkı, ekonomideki kötü durumdan kaynaklı kripto paralara yönelmişti.

Local Bitcoins, BTC ticareti yapamayan ve şirkete bunu bildiren bir müşterisine gönderdiği e-postada “Eğer bir hesabınız varsa Bitcoin’inizi çekebilirsiniz ancak alım/satım yapmanız mümkün değil” şeklinde yanıt verdi.

Siteye giriş yaptığınızda da sizi karşılayan ibare şu oluyor: “Maalesef Local Bitcoins seçtiğiniz bölgede hizmet veremiyor. Lütfen başka bir bölge seçin ya da daha sonra tekrar uğrayın.”

ABD’nin yaptırımları sebebiyle risk taşıdığını düşünüp böyle bir karar aldığı düşünülen Local Bitcoins, İranlılar arasında oldukça popüler bir borsa konumundaydı.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.