Dünyaca ünlü lüks giyim markası Louis Vuitton ve Dior ve Microsoft, blockchain (blokzincir) teknolojisi şirketi ConsenSys ile iş birliği yaptı.

2018 yılındaki geliri 48,6 milyar Euro olan lüks markalar Louis Vuitton ile Moet Hennessy’nin birleşimiyle oluşan Fransız holdingi LVMH, 16 Mayıs’ta yapılan basın açıklamasında Microsoft ile ConsenSys blockchain altyapısını kullanmak için anlaşma yaptıklarını duyurdu.

Microsoft’un, kripto para hakkında çekinceleri bulunsa da blokzincir teknolojisinde cesur bir tavır takınıyor.

AURA ismini verdikleri proje, Ethereum blokzincirini ve Microsoft’un bulut sistemi olan Azure‘yi kullanacak ve bu ortaklık şirketlere etik ve çevresel bilgiler, ürün bakımı için talimatlar ve garanti hizmetleri sunacak. AURA, tüketicilerin ürün takibine, tarihine imkan sağlayacak. Bunun yanı sıra lüks ürünlerin orijinalliğinin kanıtlanmasına; ham maddelerin satış noktalarına ve ikinci el pazarların görüntülenmesine kadar birçok konuda yenilik getirecek bir proje olarak ön plâna çıkıyor.

ConsenSys Solutions’ın genel müdürü Ken Timsit, bu projeyle ilgili “AURA, lüks ürün endüstrisi için çığır açan bir yenilik. ConsenSys, her markanın çıkarını, bütünlüğünü ve gizliliğini koruyacak. Tüm lüks endüstrisine hizmet edecek bir girişime LVMH ile katkıda bulunmaktan ve onlarla çalışmaktan gurur duyuyoruz.” sözlerini sarf etti.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.