Lübnan halkı paralarını ülke dışına çıkarabilmek için Bitcoin’e  yöneliyor. 

Ülkenin kötü ekonomik ve siyasi durumu nedeniyle Lübnan halkı, birikimlerini 1990 yılından beri yaşanan en büyük finansal krizden korumak veya kurtarmak amacıyla Bitcoin ve diğer kripto paralara yönelmiş gözüküyor.

Gelen bilgilere göre, Lübnan bankaları, geçtiğimiz yıl hükümet karşıtı protestolar sürerken insanların birçok talebine olumsuz dönüt veriyordu. Aynı zamanda bankalar kayıt dışı haftalık nakit çekim limitleri koymaya başlamıştı. Bütün bunlara ek olarak Lübnan halkının ülke dışarısına para çıkarması da yasaklanmış durumda.

Orta sınıf vatandaşlara getirilen bu yasağa rağmen, Lübnan Parlamentosu Sözcüsü Nabih Berri banka sahipleri bu yasağı delerek toplamda 2,3 milyar dolar civarında şahsi parasını yurt dışına çıkarmış gözüküyor. 

Parasını dışarı çıkarmak isteyen ancak banka sahibi olmayan Lübnan halkı ise Bitcoin ve diğer kripto paralara yönelmiş durumda. 

Matematik tarafından korunan para

33 yaşındaki Simon Tadros isimli Lübnan vatandaşı, Bitcoin matematik tarafından korunuyor, geleneksel para ise devlet tarafından, sen olsan hangisine güvenirsin? diyerek Bitcoin’e olan güvenini vurguladı.

Siyah Kuğu isimli kitabın ünlü yazarı Nassim Nicholas Taleb, Lübnan’ın şu anki durumunu bankaların krizi çözemediği için kripto paraların yardıma yetiştiği şeklinde yorumluyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde Siyaset Bilimi öğrenimi görmekteyim, geleceğin politikalarının kripto paralar ve getirdikleri teknolojilerden geçeceği görüşüne sahip olduğum için yaklaşık 3 yıldır kripto paralarla ilgileniyorum.