Macaristan, ülkede kripto benimsenmesini ve kullanımını artırmak için gelecek yıldan itibaren Bitcoin başta olmak üzere diğer kripto paralardan elde edilen kazançlar üzerindeki vergi oranlarını %50 oranında düşürecek. Duyuru bugün erken saatlerde Maliye Bakanı Mihály Varga tarafından yapıldı.

Şu anda ülkede kripto para alım satımından elde edilen herhangi bir kazanç “diğer kazançlar” altında sınıflandırılıyor ve eşten eşe yapılan işlemler vergiye tabi değil, Macaristan’da kripto para madenciliği ise bordro vergisi yasasına göre vergilendiriliyor çünkü “bir yazılımın kullanımıyla elde edilen para” olarak kabul ediliyor ve madenciler kişisel gelir vergisi ve %22 ek sağlık katkı vergisi ile karşı karşıya kalıyor.

Vergi oranlarını düşüren ilk ülke olacak

Macaristan, kripto kazançları üzerindeki vergi oranlarını düşüren ilk ülkelerden biri olabilir, ve şu anda standart kripto düzenlemeleri için çalışırken, diğer birçok Avrupalı ve Amerikalı ülke de büyüyen 2,5 trilyon dolarlık ekosistemden en iyi şekilde yararlanmak için kripto para birimlerini daha iyi bir düzenle getirmek için çalışıyor.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, yatırımcıların koruması sağlamak için büyüyen kripto pazarını daha iyi düzenlemek için kurallar çağrısında bulunmuştu. Yakın zamanda SEC başkanlığını devralan Gensler’in, ABD’nin kripto şirketleri için gelişen bir zemin haline gelmesine yardımcı olmak için daha iyi ve kapsayıcı kripto düzenlemeleri getirmesi bekleniyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!