Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, koronavirüs nedeniyle özverili çalışmaları ve fedakarlıklarından dolayı hükümetin bu çalışma süresi boyunca ülkedeki doktorlara ücretsiz olarak ülkenin resmi kripto parası olan Petro vereceğini açıkladı.

Twitter’da paylaşılan duyuruya göre, Maduro bir airdrop kampanyasına imzasını atarak her doktorun COVID-19 salgını ile savaşmaya devam ederken özel tıbbi bonus olarak ücretsiz Petro almaya hak kazanacak.

Ekonomik krizin üzerine koronavirüs darbesi

Öte yandan Venezuela, koronavirüs salgınıyla mücadele etmek için IMF’den 5 milyar dolarlık acil yardım paketi istemiş ancak Uluslararası Para Fonu, Maduro yönetimi uluslararası kamuoyu tarafından tanınmadığı için yardım edemeyeceğini tarafına bildirmişti.

Ciddi bir siyasi ve ekonomik kriz yaşayan ülke hiper enflasyonla boğuşurken ülkenin resmi para birimi Bolivar’dan, Maduro tarafından çıkarılan bir kararname ile 5 sıfır atılmış ve yerini ‘Egemen Bolivar’a bırakmıştı. 57 yaşındaki devlet başkanı bu uygulamayı, 2018 yılında petrol rezervlerine bağlı olan kripto para birimi Petro’yu çıkararak desteklemeye çalışmıştı.

Bununla birlikte, 2019’un son ayları itibariyle hükümet, kripto para birimi Petro’yu kamu çalışanları ve emekliler için ikramiye şeklinde kullanmaya başlamıştı. Bir Petro’nun fiyatı geçen yıl Aralık ayı itibariyle 60 dolar değerindeydi ancak şu anda yerel borsalarda 20 ila 25 dolar arasında işlem görüyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.