Sosyal medyada oldukça aktif olan ve ünlü iktisatçı Mahfi Eğilmez, son dönemde popülerliğini kat be kat artıran Bitcoin ve kripto paralar ile ilgili vergilendirme konusu hem dünyanın hem de Türkiye’nin gündeminde. Herkes Bitcoin’e, kripto paralara vergi gelecek mi sorularının yanıtını bulmaya çalışıyor ve bu konuda birçok belirsizlik mevcut. Ünlü ekonomist Mahfi Eğilmez, konuyla ilgili bir kripto ünlüsünün attığı tweet’e yanıt verdi ve Bitcoin vergilendirmesi konusuna açıklık getirdi.

Bitcoin ve kripto paralara olan ilgi 2020’nin son aylarından bugüne kadar oldukça artmış durumda. Dünyada toplamda 150 milyona yakın kişinin kripto para alım satımı yaptığı düşünülüyor. Bu rakam arttıkça devletler konuya el atma gereği duyuyor ve regülasyon ile vergi konusu hiç olmadığı kadar gündeme geliyor. ABD’deki regülasyon hazırlıkları, Hindistan’daki Bitcoin yasası gelişmesi derken ülkemizde de vergilendirme ve düzenleme konusu hükümet yetkilileri tarafından yüksek sesle dillendirilmeye başlandı.

Ünlü iktisatçı, kripto para vergilendirmesiyle ilgili tweet’e cevap verdi

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın son açıklamaları sonrası Twitter’daki kripto para komünitesi, vergi konusunu tartışmaya başladı. Twitter’da ünlü olan Tobby Kitty adlıl kullanıcı hesabından, “Ben şunları Ticaret Hukuku ile ilgilenen arkadaşlarıma sorayım..” dedi ve şu maddeleri sıraladı…

  • Bitcoin cüzdanımda Bitcoin var diye devlet bunun vergisini alabilir mi?
  • Geçmişe yönelik alım satımlar vergiye tabi tutulur mu?
  • Global Borsada işlem yapmak için Devlet TR’ye şirket kurmalarını ister mi?

71 yaşındaki ekonomist Mahfi Eğilmez de konuyla ilgili kullanıcıya verdiği yanıtta şu maddelerle yanıt verdi…

  • Bitcoin cüzdanınızdaki bitcoinlerden faiz geliri gibi bir gelir elde etmediğiniz sürece vergi alınması söz konusu olmaz.
  • Eğer vergiye tabi bir işlemse ve zaman aşımı geçmemişse tutulur.
  • Böyle bir şart yok.
İlginizi Çekebilir:  NBA'de Bitcoin ile maaş ödeme devri | Sacramento Kings Başkanı açıkladı...

Hükümet kanadından kimler Bitcoin ve kripto paralar hakkında ne söylemişti?

İlk olarak geçtiğimiz haftalarda Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın resmi Twitter hesabından paylaştığı açıklamada “Kripto paralarla ilgili dünya genelinde oluşan kaygıları biz de paylaşıyoruz. Konuya ilişkin gelişmeler ve ülkemizdeki durum, Bakanlığımız tarafından yakından takip edilmektedir. Bu çerçevede Bakan Yardımcımız başkanlığında; Merkez Bankası, BDDK, SPK ve ilgili kurumlarla işbirliği halinde çalışmalar yürütülmektedir.” demişti.

Sonrasında Sanayi ve teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın “Kripto paralar dolandırıcılığa çok müsait bir alan. Risk barındıran kripto para alanını başı boş bırakmayacağız. Kripto paralar konusunda negatiftim ama bugün etkin olduklarını görüyoruz.” ifadeleri Bakanlığın açıklamasını izlemişti.

Son olarak bugün Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın konuyla ilgili “Kripto paralarla ilgili çok ciddi kaygılarımız var. Bitcoin’e yönelik son aylarda çok ciddi işlemlerin yapıldığını biliyoruz. Buna yönelik bir bakan yardımcımızı görevlendirdim, çalışmalar yürütülüyor. Sonuçlandığında sizlerle paylaşacağız.” açıklamaları düzenleme konusunu iyiden iyiye gündemin ana konlarından biri haline gelmiş durumda ve yetkililer vergi konusunu harlamaya devam ediyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!