Uzun süredir dava süreciyle meşgul olan Ripple, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) karşı devam eden yasal savaşında bir galibiyet daha elde etti denebilir. Mahkeme, SEC’nin Ripple CEO’su Brad Garlinghouse ile Ripple yönetim kurulu başkanı Chris Larsen’in banka hesap kayıt bilgilerini talebine red kararı verdi, XRP’nin fiyatı iki günde yüzde 40 artarak 1.28 dolara yükseldi.

Mart ayının başlarında SEC, Ripple’ın CEO’su Brad Garlinghouse ve kurucu ortağı Christian Larsen için kişisel finansal bilgilerini talep etti ve altı bankaya mahkeme celbi gönderdi. Yargıç, SEC’in Ripple yöneticilerinin kişisel banka kayıtlarına erişim talebini reddederek Ripple lehine karar verdi.

Mahkeme, XRP işlemleriyle ilgili tüm gerekli kayıtları sağlamayı kabul ettiklerini ancak kişisel mali durumlarının davayla hiçbir ilgisi olmadığını iddia ettiklerini belirten bir karara vardı. Ripple avukatları ise SEC’in bu hareketini “tamamen uygunsuz bir erişim hamlesi” olarak nitelendirdi.

Davada önemli tarihler neler?

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse ile Chris Larsen, 12 Nisan 2021 Pazartesi günü, davayı reddetme taleplerine ilişkin taleplerini iletecek.

22 Nisan’da ise SEC’yi, XRP’nin menkul kıymet olmadığı konusunda borsaları bilgilendirmediği iddiasını sunan Ripple, SEC’nin savunma yapmasını talep etmişti. Yargıç bu durumu değerlendirip davanın sonraki seyrini belirleyecek.

Geçen ay başında 0.48 dolar civarlarında seyreden fiyatı, davada yaşanan olumlu gelişmeler ve piyasadaki yatırımcıların iştahıyla birlikte yüzde 190 yükselerek 1.40 dolara kadar çıktı. Ünlü analist Peter Brandt, XRP’nin çok daha büyük bir yükseliş yaşayabileceğini iddia etti.

Ripple (XRP)’yi satın almak için bu linke tıklayıp üye olup, işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra kripto paranızı satın alabilirsiniz.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!