Maker (MKR) Coin bir merkeziyetsiz finans projesidir. 2017 yılında Ethereum block chain (blok zinciri) altyapısını kullanarak piyasaya sürülmüş olan bir dijital para birimidir.

Maker (MKR) Coin, DAI stabil coin (bir fiziki paranın değerine sabitlenmiş olan dijital para birimi) bünyesinde işlem görmektedir. DAI, Amerikan Doları’na endeksli bir kripto paradır, Maker (MKR) Coin de DAI fiyatının dengelenmesi ve gerektiğinde desteklenmesi için kullanılır. Maker (MKR) Coin’in bir başka kullanım amacı da DAI coin’inin yönetiminde söz sahibi olmaktır. DAI coin üretiminde Maker (MKR) Coin kullanılır ve üretilen her DAI coin için kullanılan Maker (MKR) Coin yakılır. Bu sayede piyasadaki Maker (MKR) Coin arzı azalır ve DAI coin’e gelecek olan talep, Maker (MKR) Coin’e de yansıyarak değer kazanmasını sağlar.

Maker (MKR) coin ne işe yarar, Maker (MKR) coin’in geleceği var mı?

Maker (MKR) Coin kullanıcıların cüzdanlarında bulunan bakiyeye oranla söz ve oy hakkı sahibi olduğu bir yapıyla yönetilir.

Maker (MKR) Coin madenciliği yapılabilen bir para birimi değildir, DAI coin üretimini ve üretilen her DAI coin’den sonra kullanılan Maker (MKR) Coin’in yakılmasını sağlamak amacıyla tüm Maker (MKR) Coin önceden piyasaya sürülmüştür.

Diğer stabil coin’lerde piyasaya sürülen her bir stabil coin karşılığı fiziki para bulundurulur ve teminat / karşılık olarak sunulurken, DAI coin’de fiziki karşılık Maker (MKR) Coin’dir.

Halen yürütülen USDT (Tether USD / Tether Coin) davası nedeniyle yatırımcıların başka stabil coin’lere rağbet etmesi, DAI coin’e olan talebi, o da zincirleme olarak Maker (MKR) Coin’e olan talebi arttırmış, bu nedenle de Maker (MKR) Coin fiyatı sürekli olarak artma eğilimine girmiştir.

Ethereum tabanlı olması ve piyasanın ilk stabil coin’lerinden olması nedeniyle en çok tercih edilen stabil coin’lerden biri olan DAI coin, aslında direkt olarak Amerikan Doları’na endeksli olmasa da, bu dengeyi sağlayan gizli kahraman Maker (MKR) Coin’dir.

İlginizi Çekebilir:  Kripto para yatırımcılarının en sık yaptığı yanlışlar

Maker (MKR) coin hangi borsalardan nasıl alınır?

Maker (MKR) Coin duyurulduğunda piyasaya 1 milyon adet sürülmüştü. Bu Maker (MKR) Coin’lerin bir kısmı DAI coin üretmek için kullanıldı ve sonrasında yakıldı. Bu nedenle %1 oranında Maker (MKR) Coin piyasadan silindi ve şu an 995 bin adet Maker (MKR) Coin dolaşımda bulunuyor.

Kripto para piyasasındaki toplam değeri 2 Milyar Amerikan Doları olan Maker (MKR) Coin, marketteki en değerli 39. kripto para birimidir.

Yazının yayımlandığı an itibariyle 1 Maker (MKR) Coin, 2 bin Amerikan Doları’na eşittir. (Bu da 1 Maker (MKR) Coin ile 2 bin DAI üretilebileceği anlamına gelir.)

2017 Ocak ayında 21 Amerikan Doları ile en düşük seviyesini yaşayan Maker (MKR) Coin, Şubat 2021’de 3041 Amerikan Doları’na çıkarak tüm zamanların en yüksek değerini yakalamıştır.

Maker (MKR) coin’i satın almak için bu linke tıklayıp üye olup, işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra kripto paranızı satın alabilirsiniz.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!