Finansal hizmetler ve menkul kıymetler konusundaki ülkenin en üst düzey kurumu olan Malezya Menkul Kıymetler Komisyonu (SC), dünyanın en büyük kripto borsası Binance’e iki hafta içinde faaliyetlerini sonlandırmasını ve Malezyalı kullanıcılara yönelik tüm teklifleri durdurmasını emretti.

Malezya Menkul Kıymetler Komisyonu’na göre Binance ülkede illegal faaliyet sürdürüyor ve kullanıcıları yasa dışı bir yatırım alanına itiyor. Binance’in, Temmuz 2020’de SC’nin Yatırımcı Uyarı Listesine dahil edilmesine rağmen Malezya’da yasadışı olarak faaliyet göstermeye devam ettiğini iddia eden yetkililer Binance’e karşı resmi siteden açıklama yaptı.

Telegram hesabını bile dahil ettiler

Malezyalı regülatör kurum, Kayman Adaları’na bağlı Binance’in ana şirketinin yanı sıra İngiltere’de kayıtlı bulunan Binance Digital Limited, Litvanya’da kayıtlı bulunan Binance UAB ve Singapur’da kayıtlu olan Asia Services Pte Ltd olmak üzere bu dört Binance kuruluşuna 26 Temmuz 2021’den itibaren 14 iş günü içinde Malezya’daki borsa web sitesini ve mobil uygulamalarını devre dışı bırakmasını, Malezyalı yatırımcılara yönelik tüm medya ve pazarlama faaliyetlerini durdurmasını ve Malezyalı yatırımcıların Binance’in Telegram grubuna erişimini derhal kısıtlaması talimatı verdi.

Malezya Menkul Kıymetler Komisyonu ayrıca, Malezyalı kullanıcılardan Binance hesaplarını kullanmayı bırakmalarını istedi ve açıklamada “Şu anda Binance hesapları olan kişilere, platformları aracılığıyla ticareti derhal durdurmaları ve tüm yatırımlarını derhal geri çekmeleri şiddetle tavsiye ediyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!