Bu yazımızda sizler için marjin ticareti ve kaldıraçlı piyasaları; kullanım yönlerini, olası avantaj ve dezavantajları ile inceledik.

Marjin Ticareti, üçüncü bir kişi (şahış, tüzel kişilik) tarafından sağlanan fonlar ile yapılan alım satım işlemlerini nitelemektedir.  Geleneksel alım satım hesaplarına karşın marjin hesaplar, yatırımcıların daha büyük miktarlarda anapara ile işlem yapmasını sağlayarak alacakları pozisyonlar için kaldıraç kullanımı sağlar. Genelde marjin alım satımlar, yatırımcıların gerçekleştirdikleri başarılı işlemler sonucunda daha büyük karlar elde edebilmesini sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Alım satım sonuçlarının genişletilebilme kapasitesinin yüksek ve fiyat dalgalanmalarının da düşük olduğu piyasalarda kullanılır, kullanım alanlarının en büyük örneği Forex piyasalarıdır. Aynı zamanda marjin alım satım işlemleri hisse senedi, emtia ve kripto para piyasaları için de kullanılmaktadır. 

Geleneksel piyasalarda borç olarak alınan fonlar genellikle başka bir borsa yatırımcısı tarafından sağlanır. Ancak, kripto para piyasalarında fonlar genellikle marjin fonlarına yönelik piyasadaki talebe göre belirlenmiş olan faiz miktarına bağlı yatırım yapmış olan kullanıcılar tarafından sağlanmaktadır. Çok yaygın olmasa da birtakım kripto para borsaları da kullanıcılarına marjin fonu sağlamaktadır.

Marjin nasıl çalışır? 

Marjin ticareti başlatıldığı zaman, özellikle kişinin toplam teklif değerinin belirli bir yüzdesini ortaya koyması gereklidir. Ortaya koyulan yüzde, ilk yatırım marjini olarak isimlendirilir ve kaldıraç kavramı için önemlidir. Marjin ticaret hesapları kaldıraçlı işlem yapmak için kullanılır ve kaldıraç borç alınan fonların marjine olan oranını tanımlar. Örnek vermemiz gerekirse, 10’a 1’lik bir kaldıraç işlemi 100,000 dolarlık işlem sağlarken yatırılması gereken anapara 10,000 dolardır. Kaldıraç oranları platform ve piyasalara göre değişiklik gösterebilir. 

Marjin ticareti uzun ve kısa pozisyonlar için kullanılabilir. Uzun pozisyonlarda varlığın fiyatının yükseleceği varsayımı temel alınırken, kısa pozisyonlar varlığın düşeceği varsayımı üzerinden ilerler. Marjin pozisyonları açıldığı zaman kullanıcının varlıkları borç alınan fonlar için teminat görevi görecektir. Bu konunun kullanıcıları tarafından bilinmesi çok önemlidir çünkü, alınan pozisyonun tersine doğru bir hareket gerçekleştiği zaman kullanıcı zarar etmeye başlayacaktır ve belirli bir baremin üstündeki zarardan sonra bu varlıkların zorunlu satışı kullanılan platformlar tarafından istenebilir. 

İlginizi Çekebilir:  Bitcoin'den nasıl para kazanılır?
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde Siyaset Bilimi öğrenimi görmekteyim, geleceğin politikalarının kripto paralar ve getirdikleri teknolojilerden geçeceği görüşüne sahip olduğum için yaklaşık 3 yıldır kripto paralarla ilgileniyorum.