Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet veren Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), kripto paralarda yaşanan şüpheli işlemlerle alakalı tanımda düzenlemeye gitti.

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), bankacılık sektörüyle alakalı Şüpheli İşlem Bildirim Rehberi’nin (ŞİB) 11 Eylül tarihinde yayınlanan rehberde MASAK’ın şüpheli işlemle ilgili tanımın değiştiği görülüyor. 25. ve 26. sayfalarda yer alan tanımlarda “Müşteri hesaplarından kripto para alımı amacıyla yurtiçi ve yurtdışı kripto para borsalarına ya da gerçek veya tüzel kişi hesaplarına müşteri profiline uymayacak sıklık ve tutarda para transferi yapılması.” ve “Kaynağı bilinmeyen veya şahsın mali profili ile uygun olmayan şekilde yapıldığından şüphelenilen kripto para satımı sonucunda müşteri hesaplarına transfer gelmesi.” ifadelerine yer verildi. Bu tanım daha önce “

BTC Turk Baş Hukuk Müşaviri Ayça Aktolga paylaştığı tweette, MASAK’ın bu değişikliğine dair bilgiler verdi ve bu gelişme hakkında “MASAK kripto paralara ilişkin erken dönemdeki katı bakışı açısını farklılaştırarak kara paranın aklanmasının ve terörün finansmanının önlenmesi kapsamındaki ulusal ve uluslararası politikalarla uyumlu bir şekilde tanım yapmıştır.” ifadelerini kullandı.

Günümüzde diğer ülkeler kripto paralarla ilgili bazı düzenlemelere gitmiş durumda bundan sonra ülkemizde buna benzer değişikliklerin önünün de açılması ön görülüyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!