Mastercard’ın CEO’su Ajay Banga, Bitcoin ile ilgili olumsuz görüşlerini belirtmeye devam etti. Banga, Bitcoin’in tek sorunun büyük fiyat değişimleri olduğunu ifade etti ve merkez bankalarının piyasaya sürmeyi plânladıkları CBDC’ler yani merkez bankası dijital paralarıyla ilgili de önemli sözler sarf etti.

Global ödeme sistemlerinin dev şirketi Mastercard’ın CEO’su Ajay Banga, dün Fortune ile yaptığı röportajda, Bitcoin bankası olmayan bireylere bankacılık vaadinde satılmadığını söyledi.

Dünyada 110’dan fazla ülkede faaliyet gösteren dünya çapında günlük işlemlerde milyarlarca dolar işlem yapılan Mastercard, henüz PayPal gibi kripto paralara yönelik bir hizmet sağlamıyor. Şirketin mottosu olan ‘dünya nüfusuna kolay ekonomik erişim’ bu anlamda biraz eksik kalıyor olabilir.

Banga’ya göre Bitcoin’deki en büyük engel fiyat oynaklığı

Ajay Banga, bir sebepten ötürü Bitcoin ve diğer kripto paralar konusunda hizmet vermediklerini açıkladı. Banga, fiyat oynaklığının Bitcoin’in büyümesini ve bir ödeme varlığı olarak benimsenmesini engelleyebilecek büyük bir endişe olduğunu belirtti.

Banga, Salı günü Fortune Global Forum konferansında yaptığı açıklamada, “Bitcoin kendi başına değerlemesinde değişkenlik gösteriyor” dedi ve “Verdiğiniz para bugün iki Coca Cola şişesine eşit yarın ise 21 Coca Cola şişesine” şeklinde bir örnek verdi.

Bu düşüncelere sahip olan sadece Mastercard CEO’su değil. Dev şirketlerin CEO’larının çoğu Banga ile hemen hemen aynı düşünceye sahip. Yöneticiler, Bitcoin’in tabana nasıl yayılacağından endişe duyuyor. Nüfusun bir azınlığının alabileceği (ve hatta karşılaması için yüksek ücretler ödeyebileceği) bankacılık, kredi, borç verme ve diğer hizmetlere erişimi olmayan insanları düşünün. Kırsal kesimde yaşayanlar için, volatilitenin ele alınması çok önemli bir konu olarak masanın önünde duruyor.

Dijital Yuan pilot uygulamasından bir kare.

CBDC’lere sıcak bakıyor

CBDC’lerle ilgili de görüş belirten 60 yaşındaki yönetici, merkez bankası destekli dijital para birimlerinin – Çin dijital Yuan pilot projesi gibi – merkez bankaları tarafından geliştirilmesinin “bir gelişme olabileceğini” belirtti ve “İtibari para birimleri dijitale geçecek olsalardı, sınır ötesi ticaret akışlarında ve bunların verimliliğini artırmada yardımcı olur muydu? Evet elbette” dedi.

İlginizi Çekebilir:  İran Merkez Bankası kripto parada bir engeli daha kaldırdı: İthal malların ödemesinde kullanılabilecek

Bu yılın başlarında Mastercard, merkez bankalarının dijital para birimleri geliştirmesine yardımcı olmak için bir test ortamı oluşturdu. Rakip şirket Visa da Ethereum tabanlı uygulamalar için benzer bir ortam geliştirdi.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.