Dünyanın en büyük ödeme devlerinden Mastercard, devlet destekli dijital para birimlerinin altyapısı ve akıllı sözleşmeleri için blok zinciri yatırımları yapmaya karar verdi ve devletlerle dirsek temasında olduklarını açıkladı.

Mastercard bugün, ilk çeyrek raporunda, kripto para dünyasındaki gelişime dikkat çekti ve merkez bankası dijital para birimi (CBDC’ler) gelişimini hızlandırdığını duyurdu. Şirketin CEO’su Michael Miebach, dijital para konusunda erken bir dönemde olduklarını, yatırımcılara şirketin bir dizi yeni ortaklık kurduklarını ifade etti ve akıllı sözleşme teknolojisinin CBDC’lerle nasıl eşleşebileceğini inceleyerek dünyanın dört bir yanındaki bankaların dijital varlıklar geliştirmesine yardımcı olacaklarını söyledi.

Mastercard, CBDC konusuna el atmaya karar verdi

CBDC’ler şu anda sıcak bir konu olarak dünya finans sisteminin önünde durmaya devam ediyor. Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler, bir merkez bankası tarafından desteklenen bir fiat para biriminin (Euro, ABD Doları veya Japon Yeni gibi) dijital versiyonları olan varlıkların çeşitli araştırma ve geliştirme aşamalarında. Mastercard da erken aksiyon almak için altyapı geliştirmeleri için adımlar attığını ifade ediyor. 2021 ilk çeyrek rapounda Mastercard, “Merkez bankası dijital para birimleri konusunda, dünyanın dört bir yanındaki merkez bankalarıyla iletişim kurmaya devam ediyoruz,” diyerek, şirketin dijital paralar konusunda test platformunun bazı merkez bankaları tarafından ürünlerini test etmek için kullanıldığını belirtti.

Merkez bankası dijital paraları, merkezileştirilmiş oldukları için Bitcoin gibi merkeziyetsiz kripto paralardan çok farklı bir yerde konumlanıyor. Dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları, ödeme yapmanın daha güvenli ve hızlı bir yolunu arıyor ve CBDC’lerin para politikasını uygulamada daha fazla esneklik sağlayabileceği için yararlı olabileceklerini düşünüyor.

Akıllı sözleşmeler temelde bir dizi talimatı yerine getirmek için tasarlanmış bir bilgisayar kodu parçası olarak ifade edilen sözleşmelerdir. Piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum’un arkasındaki kişiler, akıllı sözleşmelerin “finansın geleceği” olduğuna ve dijital ekonominin ödeme altyapısında giderek daha önemli bir rol oynayacağına inanıyor.

İlginizi Çekebilir:  Goldman Sachs CEO'su Solomon: Bitcoin piyasanın merkezi haline geldi
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!