Dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance borsasının yerel token’ı olan BNB Coin, son zamanlardaki yükselişiyle dikkat çekmiş, kısa zamanda kripto para piyasasında 3 numaraya kadar tırmanmıştı. Geçtiğimiz günlerde 600 Dolar’ın üzerine çıkan BNB fiyatı, daha sonra yapılan düzeltme ile 520 Dolar seviyesine düşmüştü. Ancak uzun zamandır beklenen Binance 15. çeyrek dönemlik BNB yakımını tamamlandı. BNB yeniden yükselişe geçti.

Yılın her çeyreğinde yani 3 ayda bir yapılan BNB yakımı uzun süredir gündemdeydi. Bugün gerçekleşen yakımda 595 bin dolar değerinde yaklaşık 1.099.888 adet BNB yakıldı. Borsa şu ana kadar toplam arzı 200 milyon olan BNB’nin yüzde 15’lik kısmını yakmış oldu. Toplamda 100 milyon BNB’nin yakılacağı belirtilmişti.

Yüksek arzın yani enflasyonun önüne geçmek için yapılan yakım sonucu BNB fiyatı tekrar yükseliş ivmesine geçti. Yazının yayına hazırlandığı an itibariyle 1 BNB 563 Amerikan Doları değerindeydi.

BNB Burn (BNB Yakımı) nedir?

Madencilikle üretilmeyen kripto paralarda, yüksek arzın yani piyasada çok fazla adet coin bulunmasının önüne geçmek için zaman zaman “burn” yani yakım gerçekleşir. Yakılan paralar geri dönüşümsüz olarak piyasadan silinir. Böylece arz düşer ve talep değerli hale gelir.

Binance Coin (BNB)’i satın almak için bu linke tıklayıp üye olup, işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra kripto paranızı satın alabilirsiniz.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!
Kaan Göktaş

ex gazeteci, nevzuhur (gölge) yazar, içerik geliştirici, seo gurusu, kripto para ilgilisi.