İsviçre, Japonya, İngiltere, Kanada, Avrupa merkez bankaları dikkat çeken bir karara imza atarak, dijital paranın kullanımına ilişkin uzman bir ekip oluşturdu. Konuya ilişkin açıklama ise Avrupa Merkez Bankası tarafından yapıldı.

Dijital paraya artık dünyanın hiçbir ülkesi burun kıvıramaz hale geldi. Öyle ki, birçok ülke şu sıralar rakiplerinin bir adım önüne geçebilmek için bir dizi hamleler yapıyor. Bunun son örneği, Avrupa, Kanada, İngiltere, Japonya ve İsviçre merkez bankalarının yer aldığı yeni birlikten geldi.

Dijital parayı inceleyecekler

1930 yılında İsviçre Basel’de kurulan Uluslararası Ödemeler Bankası ile ismini az önce saydığımız dünyanın önde gelen merkez bankaları, dijital para birimlerini konuşup tartışmak üzere bir ekip kurdu. Eş başkanlık düşünülen ekibi, İngiltere Merkez Bankası Başkan Yardımcısı ile Uluslararası Ödemeler Bankası İnovasyon Merkezi Başkanı yönetecek. Bu ekipte yer alacak diğer kişiler ise bu ülkelerin merkez bankalarından yetkililer ve BIS’in kıdemli temsilcileri olacak.

Yapılan açıklamada ekip üyelerinin kendi ülkelerindeki dijital paraya dair tüm deneyimleri inceleyeceği ve elde edilen bulguları paylaşacağı belirtilirken, bunun bir hayli önemli olduğuna dair vurgu yapıldı.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!
Okan Kılıç

Marmara Üniversitesi Gazetecilik bölümü mezunuyum. 5 yıldır haber ve içerik alanında projelerde yer aldım. Bu 8 yıllık tecrübemi kripto para sektörüne aktarmak için gazetecoin.com’la iş birliğine gittim. Umarım okuyucuyu daha fazla memnun eden içerikler oluşturabiliriz.