Uluslararası Merkez Bankası yöneticisi Agustin Carstens, Financial Times’a konuştu ve Facebook‘un Libra‘yı açıklamasından merkez bankalarının beklenenden daha kısa sürede kendi dijital para birimlerini çıkaracaklarını söyledi.

Merkez bankacılarının bankası olarak bilinen Uluslararası Merkez Bankası’na başkanlık yapan Agustín Carstens, örgütün dünyanın merkez bankalarının devlet para birimlerinin dijital versiyonlarını oluşturma çabalarını desteklediğini söyledi. Dijital paralar için “Üzerinde çalışıyoruz ve destekliyoruz. Artık bunun bir piyasa olduğunu düşünüyoruz ve kendi dijital para birimlerimizi oluşturmalıyız.” ifadelerini kullandı ve bu düşüncede Facebook’un Libra’sının büyük etkisinin olduğunu dile getirdi.

Carstens da dahil olmak üzere birçok merkez bankası yöneticisi, kripto para birimlerinin etkisini küçümseyerek, Bitcoin ve Ethereum gibi coinleri, ABD Doları ve Euro gibi en yaygın kullanılan devlet para birimleri karşısında oynaklığı nedeniyle para olarak tanımlanamayan spekülatif araçlar olarak görüyordu.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.