Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hukuk, ekonomi alanlarında vaat ettiği reformlardan ekonomi ile ilgili olan kısmında sıcak bir gelişme yaşandı. Gelen son dakika haberine göre, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Twitter’dan paylaştığı tweet’te “Ekonomi reformlarımızın takvimini tamamladık. Bakanlığımızın internet sitesinden ulaşabilirsiniz. Hayırlı olsun” ifadelerini kullandı. Bakanlık sitesinde yer alan takvimde Merkez Bankası dijital para için 31 Aralık 2021’e kadar gereken altyapının kesin şekilde oluşturulması plânlandı.

Hazine ve Malive Bakanlığı, oluşturulan Ekonomik Program çerçevesinde Aralık 2021’e kadar Merkez Bankası sorumluluğunda dijital paranın ekonomik, teknolojik ve hukuki alt yapısını oluşturulacağını programda belirtti.

Paylaşılan PDF dosyasının 3.4.d bendi yer alan ifadelere göre, “Merkez Bankası dijital paranın ekonomik, teknolojik ve hukuki alt yapısını oluşturucaktır.” denildi ve tarih olarak da en geç 31 Aralık 2021’e kadar dijital paranın altyapısının kanun yoluyla ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin de destekleriyle oluşturulması plânlandı.

Öte yandan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı olarak Rekabet Kurumu’nun sorumluluğunda belirtilen bir diğer maddenin 9.1.a. bendinde ise “Dijital piyasalarda rekabetçi ve adil bir ortam oluşturulacak, güçlü platformların bu güçlerini kötüye kullanmalarının önüne geçilecektir. Platformlarda tutulan verilerin amacı dışında ya da rekabeti kısıtlayacak şekilde kullanılmasını önleyecek düzenlemeler yapılacaktır.” denildi.

İşte o ifadeler…

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!