Ekonominin hareketli günler geçirdiği günlerde tüm Türkiye, Merkez Bankası’nın yeni faiz kararına odaklanmıştı. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, yaptığı kritik toplantı sonrası, yeni politika faiz oranını açıkladı ve buna göre politika faizi 475 baz puan artırarak % 15’e yükseltildi. Peki dolar bu karara nasıl tepki verdi?

Merkez Bankası, Para Politika Toplantısı’ndan çıkan karar ile bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 475 baz puanlık artışla yüzde 10,25’ten yüzde 15’e yükseltti. Dolar, bu karara ilk tepki olarak 7.70 seviyesinden 7.57 seviyesine düştü.

Para Politikası Kurulu, görevden alınan Murat Uysal’ın yerine Naci Ağbal’ın Merkez Bankası başkanlığına atanmasının ardından ilk kez toplanmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan çarşamba günü Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ekonomi Şurası’nda yaptığı konuşmada, “Yüksek faize yatırımcımızı ezdirmememiz lazım” ifadelerini kullanmıştı.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.