Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, yeni ödeme sistemi FAST’ı (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi) duyurdu. FAST ile farklı bankalardaki hesaplar arasında para transferi yapılabilecek. Sistem, 18 Aralık 2020’de pilot uygulama olarak başlıyor.

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yeni bir ödeme sistemini hizmete açmak üzere hazırlıklarını tamamlamıştır. FAST (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi) olarak isimlendirilen bu yeni sistem ile vatandaşlarımız farklı bankalardaki hesapları arasındaki para transferlerini, saniyeler içerisinde, 7 gün 24 saat gerçekleştirebileceklerdir.

FAST Sisteminin, 18 Aralık 2020 tarihinden itibaren pilot uygulama olarak hizmete alınması ve kademeli bir şekilde vatandaşların kullanımına açılması planlanmaktadır. Sistemin kısa bir zaman içerisinde tüm finansal kuruluşları kapsayacak şekilde yaygınlaşması hedeflenmektedir. FAST Sistemi ile birlikte, ödemelerin telefon numarası, kimlik numarası veya e-posta adresi gibi bilgiler kullanılarak daha kolay bir şekilde başlatılmasını sağlayan Kolay Adresleme Sistemi de vatandaşlarımızın kullanımına sunulacaktır.

Böylece, TCMB’nin Ülkemiz perakende ödeme sistemleri altyapısını, yenilikçi finansal teknolojileri ve iş yapış yöntemlerini destekleyecek şekilde geliştirmeye yönelik çalışmalarında önemli bir adımı tamamlanmış olacaktır. Ödemeler alanındaki temel altyapıyı güçlendirecek bu gelişmelerin, yenilikçi finansal teknolojilerin hayatın vazgeçilmez bir parçası haline gelmesini sağlayarak, dijital ekonomi hedefi doğrultusunda çok önemli katkılarda bulunacağı değerlendirilmektedir.”

EFT tarihe mi karışıyor?

Bilindiği üzere havale işlemleri aynı banka üzerinden gerçekleştiriliyor ve sadece havale yöntemiyle 7/24 para transferi sağlıyordu. EFT transferleri ise farklı bankalar arasında yapılıyordu. Bu anlamda, havale işlemi EFT işlemine nazaran çok daha çabuk gerçekleşiyordu. Blockchain teknolojisinin yükseldiği şu dönemde Merkez Bankası’nın bu hamlesi dikkat çekerken akıllara EFT işleminin tarihe mi karışacağı yönünde soru işaretleri belirmiş durumda.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal’ı görevden almış, yerine Naci Ağbal’ı göreve atamıştı.

İlginizi Çekebilir:  NFT plâtformu OpenSea, 23 milyon dolarlık yatırım aldı
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.